dziecko

Atopowe zapalenie skóry to dokuczliwa choroba skórna. Dotyka ona także najmłodszych. Co zrobić aby zmniejszyć ból towarzyszący tej chorobie?

Bolesny okres niemowlęcy

Już u dzieci w wieku zaledwie 3-4 miesięcy mogą pojawić się pierwsze objawy atopii skóry. Zaczerwienienie i suchość skóry, szczególnie w takich miejscach jak zgięcia kolan, łokci, policzki to oznaki atopowego zapalenia skóry. Gdy pojawia się stan zapalny skóra swędzi, a rany mogą łatwo pękać. Dziecko zaczyna się drapać, jeszcze bardziej pogarszając stany chorobowe. Choć atopowe zapalenie skóry kojarzone jest najczęściej z alergią pokarmową, to może wywoływać je np. stres.

Pielęgnacja skóry emolientami

Skóra maluszka jest bardzo delikatna i wrażliwa na wszelkie czynniki takie jak materiał z którego wykonane są ubranka czy też proszki w których je pierzemy. Taka skóra wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Delikatne mydełka przeznaczone dla najmłodszych nie wystarczą w ochronie atopowej skóry. Potrzebne są odpowiednie środki w postaci emolientów. Takie preparaty zatrzymają wodę w naskórku, zostawiając warstwę ochronną. Kąpiel dziecka powinna trwać tylko kilka minut, a suszenie ciała musi odbywać się w sposób bardzo delikatny, bez żadnego pocierania.

Walka ze swędzeniem

Drapanie chorych, swędzących miejsc pogłębia stan zapalny i może powodować zakażenia. Ochładzanie skóry dziecka przyniesie mu ulgę. W tym celu należy kontrolować temperaturę pomieszczenia, w którym śpi nasz maluch oraz nie ubierać go w zbyt grube warstwy ubrań. Na noc można także zakładać dziecku bawełniane rękawiczki, które uchronią przed drapaniem. Kosmetyki do pielęgnacji zaś warto przechowywać w lodówce. Ich chłód podziała kojąco na wrażliwą skórę.

Ciągłe nawilżanie skóry

dziecko

Atopowe zapalenie skóry powoduje jej wysuszenie. W celu nawilżenia i natłuszczenia alergicznej skóry dziecka należy stosować kosmetyki w postaci emulsji lub balsamów. Skórę dziecka powinno się smarować od kilku do kilkunastu razy dziennie, zależnie od jej stanu. Także zawsze po kąpieli, najlepiej na jeszcze wilgotne ciało.

Stosowanie maści i kremów

Gdy stan zapalny skóry malucha jest poważny, lekarz może zlecić stosowanie odpowiednich maści bądź kremów, które szybko poprawią stan skóry. Te lecznicze preparaty zwykle zawierają antybiotyki lub sterydy więc nie można stosować ich zbyt długo. Takie środki można stosować wyłącznie pod kontrolą lekarza dermatologa.

Odpowiednie zasady pielęgnacji i ochrony przyniosą ulgę naszemu maluszkowi, cierpiącemu z powodu atopowego zapalenia skóry.