leczenie-atopowego-zapalenia-skóry

Atopowe zapalenie skóry to powszechna dermatoza. Skuteczne metody leczenia atopowego zapalenia skóry pomogą w pozbyciu się uciążliwych objawów.

Atopowe zapalenie skóry

Choroba ma podłoże nie tylko dermatologiczne ale i alergiczne. AZS jest objawem wielu uczuleń. Ta przewlekła choroba skórna, bardzo często pojawia się w ciągu pierwszych lat życia dziecka. Występuje jednak także u osób dorosłych. Wiele czynników wpływa na jej przebieg. Objawy atopowego zapalenia skóry to przede wszystkim świąd, suchość skóry, pieczenie, swędzenie oraz jej łuszczenie się. Uporczywy świąd prowadzi do drapania, co w efekcie daje trudno gojące się rany. Metody leczenia choroby są różne. Przedstawiamy te, które są  naszym zdaniem najskuteczniejsze.

Pielęgnacja skóry

Leczenie atopowego zapalenia skóry powinno się zacząć o właściwej jej pielęgnacji. Atopowa skóra jest sucha i szorstka, łatwo ją podrażnić. Potrzebuje odpowiedniego poziomu nawilżenia, co zapewnią specjalne preparaty takie jak emolienty. Nawilża ją i nadadzą barierę ochronną. Wymagająca skóra potrzebuje regularnej pielęgnacji. Nakładanie preparatów natłuszczających powinno być rutynową czynnością dla atopików. Kosmetyki tego typu znajdziemy bez problemu w aptekach. Dzięki nim, skóra będzie się lepiej regenerowała, a pieczenie i swędzenie będzie mniej odczuwalne. Warto więc zaopatrzyć się w produkty, które przyniosą nam ulgę.

Leczenie sterydowe

Atopowe zapalenie skóry jest chorobą przewlekłą, co utrudnia jej leczenie. Proce może okazać się żmudny i długotrwały. W terapii atopowej skóry stosuje się glikokortykosteroidy. Farmaceutyki te zwalczają stany zapalne skóry. Występują zazwyczaj w postaci maści oraz kremów, które aplikuje się miejscowo. Takie środki wymagają właściwego doboru do stanu skóry i nadzoru lekarza, ponieważ ich niewłaściwe użycie może wywołać skutki uboczne. Preparaty sterydowe są dość drogie i mało ekonomiczne w stosowaniu.

Leczenie przeciwhistaminowe

W leczeniu choroby, zaleca się także środki przeciwhistaminowe. Szczególnie, jeśli przyczyną atopowego zapalenia skóry są alergeny. Leki przeciwhistaminowe niwelują uporczywy świąd, który jest jednym z objawów azs. Taka terapia również powinna odbywać się pod stałą kontrolą lekarską.

Eliminacja czynników chorobotwórczych

azs

Elementem leczenia jest eliminacja czynników chorobotwórczych z otoczenia. W przypadku alergenów pokarmowych zaleca się dietę eliminacyjną. Jedną z przyczyn choroby jest stres. Osobom z atopią unikania stresujących sytuacji, które mogą wzmagać objawy choroby. Dobrym rozwiązaniem jest podjęcie terapii psychologiczno-psychiatrycznej, która pomoże w skutecznym leczeniu atopowego zapalenia skóry i poradzeniu sobie z tym schorzeniem.

Skuteczne metody leczenia atopowego zapalenia skóry umożliwią nam codzienne funkcjonowanie bez przykrych objawów. Mimo, że terapia może trwać latami, warto zadbać o zdrowie swojej skóry i zawalczyć o jej lepszy stan a tym samym poprawę naszego samopoczucia i komfortu życia.