Atopowe zapalenie skóry to choroba objawiająca się nieprawidłową reakcją organizmu na konkretne alergeny. To, jak silne będą objawy może zależeć również od klimatu.

AZS to alergiczna choroba skóry, jedna z najczęściej występujących. Diagnozowana jest zazwyczaj już w okresie dziecięcym. Przyczyny atopowego zapalenia skóry nie są do końca znane – wiadomo, że jest to choroba, która powoduje nieprawidłową reakcje skóry na alergeny. Występuje świąd, zaczerwienienie, łuszczenie się skóry. Często mylona jest z łuszczycą.

Jaki wpływ na objawy ma klimat?

Okazuje się, że klimat może mieć znaczny wpływ na przebieg choroby. Po pierwsze, wysoka temperatura powoduje większą potliwość skóry. Pot obecny na skórze atopowej może powodować nasilenie się objawów. Po drugie – zróżnicowanie roślin, będących często silnymi alergenami, jest inne w danym klimacie. Większa lub mniejsza obecność drażniących pyłków roślin ma wpływ na to, czy reakcja alergiczna wystąpi, czy też nie.

Bez względu na to, jaki klimat towarzyszy osobie chorej, powinna ona odpowiednio pielęgnować skórę. Regularne natłuszczanie i nawilżanie jej pozwoli zminimalizować ryzyko wystąpienia objawów charakterystycznych dla AZS.

Aleksandra Wiktor