Pielęgnacja skóry atopowej u dzieci

Pielęgnacja skóry atopowej u dzieci

W przypadku skóry atopowej mamy do czynienia z nadmiernym łuszczeniem, suchością i szorstkością.

Osoby, które zmagają się z AZS, muszą uważać na substancje kosmetyki, płyny do mycia naczyń itp. Silne detergenty mogą podrażniać zmienioną chorobowo skórę. U ludzi cierpiących na świerzbiączkę traci ona funkcję ochronną. Jednocześnie jest narażona na nadmierną utratę wody. W przypadku skóry atopowej ogromną rolę odgrywają właściwie dobrane kosmetyki. Odpowiednia pielęgnacja wzmacnia zewnętrzną powłokę ciała.

Rodzice dzieci, które cierpią na świerzbiączkę, powinni systematycznie oczyszczać i natłuszczać skórę pociechy. Regularna pielęgnacja skóry niemowląt pozwala opanować AZS. W przypadku tego schorzenia dermatologicznego należy dołożyć wszelkich starań, aby utrzymać optymalny poziom nawilżenia ciała. Rodzice powinni pamiętać, iż gorąca woda wysusza skórę i tym samym nasila objawy choroby. Dziecko należy kąpać 3-4 razy w tygodniu w ciepłej wodzie. Do wanienki warto wlać kilka kropel oliwki dla dzieci.

Jeśli kosmetyk niepostrzeżenie sięgnął dna, można go zastąpić olejem słonecznikowym, który wykazuje wysokie powinowactwo do skóry. Warto pamiętać, iż wszelkie specyfiki, z których korzysta nasza pociecha, powinny być pozbawione sztucznych barwników i walorów zapachowych. Wspomniane substancje wykazuje silne działanie drażniące. Kąpiel powinna być w miarę krótka. Dziecko nie może pozostawać w wanience dłużej niż 10 minut. Po kąpieli należy dokładnie osuszyć ciało malca i rozprowadzić preparat na bazie emolientów (substancji natłuszczających). W tej roli doskonale sprawdzają się tłuszcze, kasy tłuszczowe, polialkohole, mocznik, gliceryna, lanolina i hydroksykwasy organiczne. Choć leczenie AZS nastręcza sporo trudności, odpowiednia pielęgnacja może zapobiec nawrotom choroby.

*Treści zawarte na serwisie Alergie-skorne.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Alergie-skorne.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: