Kosmetyki dla skóry atopowej

Kosmetyki dla skóry atopowej

AZS jest chorobą, która może pojawić się w każdym wieku, aczkolwiek zazwyczaj zmagają się z nią niemowlęta i dzieci. Skóra osób, które cierpią z powodu świerzbiączki, traci funkcję obronne i staje się nadwrażliwe na czynniki zewnętrzne. Skóra atopowa charakteryzuje się nadmiernym łuszczeniem i swędzeniem. Jakie kosmetyki powinny wybrać osoby, które zmagają się ze świerzbiączką? Firmy kosmetyczne prześcigają się w wypuszczaniu linii preparatów skierowanych do atopików.

W przypadku pielęgnacji zmienionej chorobowo skóry należy sięgać po kosmetyki hipoalergiczne. Atopicy powinni sięgać po specyfiki bogate w emolienty, które natłuszczają skórę i tym samym wzmacniają jej barierę ochronną. Tego typu preparaty nie mogą zawierać potencjalnych alergenów tj. linalol, geraniol, lilial czy sztuczne barwniki. W przypadku specyfików do mycia ciała warto zwracać uwagę na skład. Należy wystrzegać silnych detergentów (SLS, SLES), ponieważ mogą one dodatkowo wysuszać skórę. Atopicy w miarę możliwości powinni sięgać po preparaty do mycia ciała, które zawierają emolienty.

Substancje zmięczkające skórę stanowią wybawienie dla osób cierpiących z powodu świerzbiączki. Te związki chemiczne pozostawiają na skórze warstwę ochronną, która ogranicza parowanie wody z naskórka. Działanie zmiękczające wykazują: oktyldodekanol, alkohol cetearylowy, wosk pszczeli masło shea i parafina. Atopicy powinni zabezpieczać skórę emolientami w ciągu 5 minut od wyjścia z wanny. Woda, która paruje z powierzchni skóry, pogarsza jej kondycję. W związku z tym, iż atopicy często odczuwają świąd, powinni sięgać po kosmetyki z anestezyną czy enoksolonem.

*Treści zawarte na serwisie Alergie-skorne.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Alergie-skorne.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: