Jak złagodzić objawy atopowego zapalenia skóry?

Atopowe zapalenie skóry to choroba, z którą boryka się co piąty mieszkaniec globu. Choć schorzenie to nie stwarza zagrożenia dla życia, niezwykle je uprzykrza. Jak złagodzić dokuczliwe objawy, które towarzyszą egzemie?

Choć naukowcom nie udało się w sposób jednoznaczny ustalić przyczyny AZS, wiemy, iż choroba ta wiąże się z dysfunkcją układu immunologicznego i prawdopodobnie ma podłoże genetyczne.  W praktyce oznacza to, iż atopowe zapalenie skóry jest przekazywane z pokolenia na pokolenie. Do wystąpienia odpowiedzi alergicznej dochodzi wskutek kontaktu z alergenami, którymi mogą być sierść psa, mleko, truskawki, jak również pyłki roślin.  Choć substancje te nie stanowią dla naszego organizmu żadnego zagrożenia, system odpornościowy przystępuje do zwalczania obcego.

Przyczyny AZS tkwią w genach?

Wśród lekarzy nie brakuje opinii, iż do wystąpienia atopowego zapalenia skóry przyczynić mogą się również czynniki psychosomatyczne. Osoby, które są narażone na długotrwały stres, jak również te, które doświadczyły traumy, częściej zmagają się z tą chorobą od swoich rówieśników, którzy wiodą spokojne życie.  Ponadto zauważono, iż u atopików, którzy żyją w ciągłym napięciu, przebieg atopowego zapalenia skóry ulega zaostrzeniu.

Jak złagodzić objawy atopowego zapalenia skóry?

Czym charakteryzują się zmiany atopowe?

Po spożyciu uczulającego pokarmu, jak również po spacerze w parku, w którym unoszą się alergeny sezonowe, skóra atopika staje się zaczerwieniona, sucha i pojawia się uciążliwy świąd, który prowokuje chorego do drapania. Z kolei drażnienie mechaniczne skóry przyczynia się do powstania zadrapań i mikroran, przez które mogą przenikać drobnoustroje chorobotwórcze.  Zmiany atopowe charakteryzują się typową lokalizacją, najczęściej można je spotkać na twarzy, szyi, zgięciach kolan i łokci oraz na podudziach.  Czasem zdarza się, iż przebieg choroby ulega zaostrzeniu,  a na znacznej części ciała  pojawiają się wysięki wypełnione cieczą, a w przypadku nadkażeń bakteryjnych ropą.

Co szkodzi atopikowi?

Atopicy w sposób szczególny powinni unikać przebywania w miejscach, w których unosi się suche powietrze i panuje wysoka temperatura.  W miarę możliwości w upalne dni nie powinni oni opuszczać klimatyzowanych pomieszczeń. Nawilżacz powietrza, choć może wydawać się zbędną inwestycją, w przypadku chorych na atopowe zapalenie skóry zapobiega nasileniu objawów egzemy. Atopicy powinni również unikać dymu tytoniowego i nosić ubrania wykonane z naturalnych tkanin np. lnu.