Rola probiotyków w leczeniu atopowego zapalenia skóry
Atopowe zapalenie skóry to choroba, która zazwyczaj ujawnia się we wczesnym dzieciństwie. Choć jej objawy są niezwykle uciążliwe dla maluszka i jego rodziców, odpowiednia pielęgnacja może złagodzić dokuczliwe objawy, w tym świąd i pieczenie. Warto również pamiętać, iż część dzi,
ieci wyrasta z atopowego zapalenia skóry. Dobre rezultaty w walce z alergią odgrywa modyfikacja składu mikroflory jelitowej za pomocą probiotyków, czyli preparatów zawierające żywe, wyselekcjonowane szczepy bakterii o udokumentowanym działaniu prozdrowotnym. Kuracja ta przynosi najlepsze rezultaty w okresie, gdy dojrzewaniu ulega system odpornościowy malucha, czyli w pierwszych dwóch latach życia.
Pamiętaj o systematycznym stosowaniu emolientów!
Każdy atopik, niezależnie od wieku i przebiegu choroby, powinien pamiętać o systematycznym stosowaniu dermokosmetyków. Emolienty to najwięksi sprzymierzeńcy osób zmagających się z egzemą, te preparaty o działaniu natłuszczającym, zabezpieczają skórę specjalnym filmem, który ogranicza przeznaskórkową utratę wody. Specyfiki dostępne na rynku nie tylko odbudowują naturalną warstwę hydrolipidową, ale też łagodzą świąd i stany zapalne.
Jeśli pomimo systematycznego stosowania emolientów i noszenia przewiewnej odzieży objawy choroby ulegają nasileniu, lekarz może przepisać specjalne maści oparte na glikokortykosteroidach. Choć przynoszą one choremu wyraźną ulgę, niosą ze sobą skutki uboczne.
Marietta