pielęgnacja

Choć kalendarzowej zimy jeszcze nie ma, temperatury na zewnątrz nie są zbyt optymistyczne. Do tego śnieg i wiatr robią swoje. Nasza skóra jest narażona na działanie tych czynników. Jak pielęgnować skórę zimą?

Skóra w świetle zimy

Skóra, zwłaszcza alergiczna czy sucha jest zimą narażona nie tylko na mróz czy wiatr. Do wszystkiego dochodzi ogrzewanie. Samo przechodzenie z ciepłych do zimnych pomieszczeń nie jest korzystne dla skóry. Taka zmiana temperatur jest dla niej często szokiem, co objawia się suchymi skórkami i zaczerwienieniem. Zimą musimy szczególnie dbać o cerę, by zawsze była odpowiednio nawilżona i zabezpieczona przed utratą swojego, pięknego wyglądu.

Nawilżenie i ochrona skóry

Nawilżenie to podstawa w pielęgnacji skóry każdego rodzaju. Zwłaszcza zimą, kiedy skóra dostaje w kość od panującej temperatury. Wszelkie substancje takie jak kwas hialuronowy, koenzym Q10 czy olejki i wyciągi roślinne pomagają utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia. Dodatkowo do cery suchej poleca się dobrze nawilżający krem. Nie można zapominać także o piciu dużej ilości wody. W sklepach znajdziemy także kremy, które są przeznaczone na zimę. Chronią przed mrozem i promieniami słonecznymi, na które także zimą jest narażona nasza skóra.

Delikatne oczyszczanie

Niezależnie od pory roku powinniśmy oczyszczać skórę. Do oczyszczania najlepiej wybrać taki kosmetyk, który jest dla nas najwygodniejszy. Czy to będzie pianka czy żel do mycia twarzy, czy płyn micelarny – zależy tylko i wyłącznie od nas. Skórę myjemy wodą lub przemywamy wacikiem, aż do uzyskania czystego wacika. Pamiętajmy, że kosmetyki zawierające alkohol mocno wysuszają skórę, więcej lepiej z nich zrezygnować, nawet jeśli mamy skórę mieszaną czy tłustą. A odpowiednio oczyszczona cera lepiej wykorzysta moc innych kosmetyków pielęgnacyjnych.

Zadbane usta

Usta to jedna z najbardziej problematycznych części twarzy. Wystarczy chłodniejszy dzień, trochę mroźnego wiatru i stają się suche, nieprzyjemne w dotyku. Do tego pękają i pieką. Dlatego usta musimy zimą chronić, stosują balsamy nawilżające. W drogeriach znajdziemy nawet wersje pomadek ochronnych na zimę. Aby utrzymać gładkie i piękne usta, warto regularnie wykonywać ich peeling. W tym celu wystarczy odrobina miodu i cukru lub gotowy, peeling do ust z drogerii. I absolutnie nie oblizujmy ust zimą na zewnątrz, ponieważ to sprzyja ich wysuszeniu i podrażnieniu.

Zimowe zabiegi na twarz i ciało

pielęgnacja skóry zimąZimą możemy śmiało wykonywać zabiegi, które latem są odradzane. Mikrodermabrazja czy inne tego typu zabiegi to doskonały pomysł na zimowy czas. Nie mamy wtedy tak mocnego słońca, więc nie musimy obawiać się niepożądanych reakcji z kwasami. Jednak przy ostrym mrozie lepiej zrezygnować z mocnego złuszczania. Najlepiej wcześniej skonsultować się z kosmetologiem, który doradzi nam odpowiedni zabieg i zakres zimowej pielęgnacji skóry.

Katarzyna Antos