zabiegi kosmetyczne

Wizyta u kosmetyczki czy domowe zabiegi mogą zakończyć się nieprzyjemnymi reakcjami alergicznymi. Wrażliwa skóra różnie reaguje na kosmetyki, czego efektem są alergie skórne. Jakich zabiegów warto unikać, przy skórze alergicznej i skłonnej do podrażnień?

Alergie skórne

Uczulenia skórne występują bardzo często. Wystarczy użycie nowego kremu czy podkładu, by zaobserwować reakcję alergiczną. Nie oznacza to, że każdy nowy kosmetyk musi wywołać niepokojące zmiany skórne. Zwykle chodzi o pewne substancje, takie jak chemiczne związki, roślinne wyciągi, barwniki czy zapachy. Na skórze może pojawić się wysypka, rumień czy pokrzywka, której często towarzyszą trudności w oddychaniu. Skóra alergiczna jest wrażliwa na działanie wszelkich czynników. Nawet popularne zabiegi kosmetyczne mogą przyczynić się do powstania zmian alergicznych. Alergie skórne są dokuczliwe, głównie przez widoczne i niekiedy bolesne objawy. Jakich zabiegów powinny wystrzegać się osoby ze skłonnością do tego typu uczuleń?

Manualne oczyszczanie skóry

Zabieg manualnego oczyszczania skóry to bardzo popularna metoda, stosowana niezależnie od wieku i rodzaju cery. Mechanicznie usuwa się prosaki i zaskórniki, dzięki czemu skóra lepiej wchłania wszelkie składniki aktywne z kosmetyków. Cerę oczyszcza się przy pomocy maski termicznej lub poprzez zastosowanie kompresu na zimno. Manualne oczyszczanie skóry nie jest polecane osobom z chorobowymi zmianami skórnymi, stanem zapalnym czy alergią na kosmetyki.

Eksfoliacja kwasami owocowymi

Kwasy owocowe są od lat stosowane w kosmetologii. Niwelują zmarszczki, przebarwienia słoneczne czy blizny. Do zabiegów wykorzystuje się kwasy owocowe, o odpowiednim, bezpiecznym dla skóry stężeniu. Niestety zabieg kosmetyczny tego typu nie jest wskazany dla skóry alergicznej, wszelkiego rodzaju ubytków czy podrażnień cery.

Peeling migdałowy

Peeling migdałowy jest pozyskiwany z gorzkich orzechów migdałowych. Poprawia wygląd skóry i działa przeciwbakteryjnie. Zapewnia równomierną opaleniznę, więc jest chętnie stosowany przez młode kobiety. Peeling z migdałów może nasilić stan zapalny skóry i pogłębić istniejące rany. Migdały same w sobie są alergenem, więc u osób wrażliwych istnieje ryzyko wystąpienia odczynu alergicznego.alergie skórne

Mikrodermabrazja

Mikrodermabrazja polega na złuszczaniu naskórka. Niweluje wszelkie niedoskonałości skóry, odmładzając ją. Jej wykonanie grozi podrażnieniem i zaczerwienieniem skóry. Dodatkowo stosowanie niektórych leków czy kosmetyków, może niekorzystnie wpłynąć na efekty zabiegu. W rezultacie istnieje ryzyko powstania trwałych blizn oraz przebarwień. Osoby z alergią skórną, powinny wcześniej skonsultować się z dermatologiem lub kosmetyczką.

Katarzyna Antos