pokrzywki fizykalne

Zmiany skórne, które pojawiają się przy problemach alergicznych, mogą przyjmować różną postać. Pokrzywki fizykalne są jedną z uporczywych dolegliwości alergii. Jakie są ich przyczyny i leczenie?

Pokrzywki fizykalne

Pokrzywki fizykalne należą do grupy pokrzywek przewlekłych. Utrzymują się na skórze długi czas i mogą nawracać. Do fizykalnych postaci pokrzywki zalicza się pokrzywka wibracyjna, słoneczna, z zimna,miejscowa, termiczna czy dermografizm. Każda z rodzajów charakteryzuje się zmianami w formie bąbli. Zwykle towarzysz im świąd oraz rumień. Objawy są widoczne na skórze alergika. Niektóre z form pokrzywek fizykalnych występują bardzo rzadko. Pokrzywki fizykalne, rozpoznaje się na podstawie wywiadu lekarskiego i specjalistycznych testów.

Przyczyny

Zmiany powstają przez działanie różnych bodźców zewnętrznych, takich jak światło, temperatura czy uszkodzenia mechaniczne. Czynniki fizyczne oddziałują na skórę, uruchamiając tym samym mechanizm wydzielania histaminy, który obserwujemy także przy innych rodzajach pokrzywki. Objawy także są podobne. Bąble i świąd utrzymują się dość długo, ale znikają ze skóry, nie pozostawiając na niej żadnych śladów. Pokrzywki fizykalne pojawiają się także z e względu na zaburzenia układu immunologicznego. Gwałtowny spadek temperatury, wychłodzenie ciała czy poddanie go promieniowaniu może zakończyć się wykwitami na skórze. Jedną z przyczyn takiej pokrzywki są wibracje. Dolegliwości zwykle są obserwowane u osób, które zajmują się pracami budowlanymi, np. z młotem pneumatycznym.

Leczenie

Najlepszą formą leczenia jest unikanie czynników fizycznych, takich jak promieniowanie słoneczne czy zimno, ale nie zawsze jest to w pełni możliwe. Dlatego wykorzystuje się leki przeciwhistaminowe, które łagodzą przebieg pokrzywki i pojawiające się objawy. Głównie stosuje się leki II generacji, które nie wywołują niepożądanych reakcji i skutecznie zwalczają zmiany skórne. W formie przewlekłej sprawdzają się także glikokortykosteroidy. Pacjenci powinni przede wszystkim unikać sytuacji stresowych, ponieważ nasilają one zmiany skórne. W niektórych typach pokrzywki, tak jak np. słonecznej, można zastosować odczulanie. W tego typu leczeniu zmierza się do tachyfilaksji, czyli zmniejszenia reakcji skóry na czynniki wywołujące pokrzywkę. Niestety nie wszystkie pokrzywki fizykalne poddaje się leczeniu przez odczulanie. Wtedy pozostają leki przeciwhistaminowe i inne środki pomocnicze.

leki przeciwhistaminowePokrzywki fizykalne to specyficzne rodzaje zmian skórne, powstałe na skutek działania mediatorów skórnych. Ograniczenie ekspozycji na nie, oraz zachowanie spokoju pomoże w opanowaniu choroby. Jej objawy zniwelują odpowiednie formy leczenia,które należy wcześniej skonsultować z lekarzem.

Katarzyna Antos