Jak pielęgnować skórę małego atopika?

Jak pielęgnować skórę małego atopika?

Systematycznie wzrasta liczba zachorowań na atopowe zapalenie skóry, czyli przypadłość o podłożu alergicznym.  AZS zazwyczaj ujawnia się we wczesnym dzieciństwie, ale czasem schorzenie to dosięga również osoby dorosłe, które nigdy nie zmagały się  z żadną postacią uczulenia.  Jak pielęgnować skórę atopową?

W przypadku atopowego zapalenia skóry należy wyeliminować z otoczenia chorego alergeny, które mogą zaostrzać przebieg choroby, jednak najważniejszą rolę odgrywa właściwa pielęgnacja. Skóra atopika nie pełni swojej podstawowej roli, czyli nie  zapewnia należytej ochrony przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych.  Można porównać ją do sita, które wymaga załatania.

Emolienty sprzymierzeniec w walce z atopowym zapaleniem skóry

Twoje dziecko zmaga się z AZS? Musisz zastąpić zwykłą oliwkę dla dzieci emolientami, czyli produktami o właściwościach nawilżających, które pełnią dwojaką funkcję. Z jednej strony  ograniczają przeznaskórkową utratę wody, z drugiej stymulują procesy regeneracyjne. Emolienty są nieodzownym elementem pielęgnacji skóry dziecka, które zmaga się z AZS.

atopowe-zapalenie-skory-u-dzieci

Jak nakładać tego typu preparaty? W przypadku emolientów staramy się pokryć skórę cienką warstwą kosmetyku, produkt rozprowadzamy wklepując. Wielu rodziców popełnia błąd, wcierając preparat. Nie jest to wskazane, ponieważ podczas aplikacji mechanicznie drażnimy skórę i możemy przyczynić się do powstania w niej dodatkowych uszkodzeń.  Emolienty należy nakładać na ciało maluszka kilka razy w ciągu dnia.  W tym miejscu warto zaznaczyć, iż efekt natłuszczenia zazwyczaj utrzymuje się od 4 do 5 godzin. Później warstwa ochronna znika i powraca dokuczliwy świąd.

Jak myć skórę dziecka z AZS?

Ciało dziecka, które cierpi na AZS, powinno być oczyszczane, jednak nie częściej niż raz dziennie!  Do wanienki malucha wlewamy wyłącznie letnią wodę i staramy się tak zorganizować kąpiel, aby nie trwała ona dłużej niż 15 minut.  Po zakończeniu kąpieli należy niezwłocznie osuszyć skórę dziecka czystym, wykonanym z delikatnego materiału ręcznikiem. Podczas wykonywania tej czynności nie pocieramy ciała dziecka, lecz delikatnie przykładamy do niej materiał.  Po kąpieli należy od razu zabezpieczyć skórę pociechy warstwą emolientów opracowanych z myślą o pielęgnacji skóry atopowej.

atopowe-zapalenie-skory-u-dzieci

W większości przypadków nic nie stoi na przeszkodzie, aby umyć buzię dziecka w tradycyjny sposób. Czasem jednak zmiany atopowe pojawiają się również na twarzy, wówczas należy sięgnąć po specjalny preparat na bazie emolientów i zadbać o to, aby nie przedostał się on do oczu pociechy.

W przypadku dzieci, które zmagają się  z atopowym zapaleniem skóry, należy zadbać o to, aby ich rączki były myte kilka razy w ciągu dnia. Do oczyszczania dłoni używamy specjalnych preparatów na bazie emolientów, po czym nakładamy na nie odpowiedni krem.  Jeśli twoje dziecko nosi pieluszki, powinieneś zmieniać je raz na dwie godziny, ponieważ skóra atopika jest niezwykle wrażliwa i podatna na odparzenia.

Marlena

*Treści zawarte na serwisie Alergie-skorne.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Alergie-skorne.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: