atopowe-zapalenie-skory-u-dzieci

Systematycznie wzrasta liczba zachorowań na atopowe zapalenie skóry, czyli przypadłość o podłożu alergicznym.  AZS zazwyczaj ujawnia się we wczesnym dzieciństwie, ale czasem schorzenie to dosięga również osoby dorosłe, które nigdy nie zmagały się  z żadną postacią uczulenia.  Jak pielęgnować skórę atopową?

W przypadku atopowego zapalenia skóry należy wyeliminować z otoczenia chorego alergeny, które mogą zaostrzać przebieg choroby, jednak najważniejszą rolę odgrywa właściwa pielęgnacja. Skóra atopika nie pełni swojej podstawowej roli, czyli nie  zapewnia należytej ochrony przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych.  Można porównać ją do sita, które wymaga załatania.

Emolienty sprzymierzeniec w walce z atopowym zapaleniem skóry

Twoje dziecko zmaga się z AZS? Musisz zastąpić zwykłą oliwkę dla dzieci emolientami, czyli produktami o właściwościach nawilżających, które pełnią dwojaką funkcję. Z jednej strony  ograniczają przeznaskórkową utratę wody, z drugiej stymulują procesy regeneracyjne. Emolienty są nieodzownym elementem pielęgnacji skóry dziecka, które zmaga się z AZS.

atopowe-zapalenie-skory-u-dzieci

Jak nakładać tego typu preparaty? W przypadku emolientów staramy się pokryć skórę cienką warstwą kosmetyku, produkt rozprowadzamy wklepując. Wielu rodziców popełnia błąd, wcierając preparat. Nie jest to wskazane, ponieważ podczas aplikacji mechanicznie drażnimy skórę i możemy przyczynić się do powstania w niej dodatkowych uszkodzeń.  Emolienty należy nakładać na ciało maluszka kilka razy w ciągu dnia.  W tym miejscu warto zaznaczyć, iż efekt natłuszczenia zazwyczaj utrzymuje się od 4 do 5 godzin. Później warstwa ochronna znika i powraca dokuczliwy świąd.