Alergia na tytan

Alergia na tytan

Tytan ze względu na swoją lekkość, wytrzymałość oraz właściwości antykorozyjne znalazł zastosowanie w różnych działach medycyny. Wytwarzane są z niego różnego rodzaju implanty, ale również kolczyki do przekłuć ciała, które wykonywane są w salonach piercingu. Tytan jest substancją stosowaną również w przemyśle spożywczym, kosmetycznym, w pastach do zębów, farbach, wyrobach metalowych czy biżuterii.

Dzięki swojej doskonałej biotolerancji, jest metalem bardzo rzadko uczulającym. Dlatego właśnie tytanowe implanty są stosowane u osób uczulonych na inne metale (nikiel, chrom czy kobalt). Alergie na tytan są tak rzadkie, że niewiele jest również udokumentowanych jej przypadków. Z reguły alergia objawia się wypryskiem kontaktowym.

W przypadku uczulenia na tytanowe implanty, najprawdopodobniej uczula nie sam implant, a produkty jego rozpadu i korozji. Diagnostyka alergii na tytan oparta jest na testach płatkowych. Ważne jest aby znać dokładny skład alergizującego implantu czy przedmiotu metalowego, gdyż możliwe iż to nie tytan, a jedna z domieszek innych metali w materiale, nas uczula. O stwierdzonej alergii na tytan należy przed każdym zabiegiem poinformować lekarza prowadzącego.

*Treści zawarte na serwisie Alergie-skorne.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Alergie-skorne.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: