Jak pielęgnować skórę atopową u dziecka?

Jak pielęgnować skórę atopową u dziecka?

Z roku na rok wzrasta liczba osób cierpiących na atopowe zapalenie skóry, czyli przewlekłą chorobę charakteryzującą się typową morfologią i lokalizacją zmian skórnych. Szacuje się, że w ciągu ostatnich 30 lat częstość występowania tego schorzenia wzrosła 2-3-krotnie. Z przeprowadzonych badań wynika, iż w wysoko rozwiniętych krajach Europy Zachodniej i Ameryki Północnej z atopowym zapaleniem skóry zmaga się 10-20% dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym (Ewa Teresiak i in. 2006).

Atopowe zapalenie skóry ma podłoże genetyczne, natomiast czynniki środowiskowe mogą nasilać objawy choroby. Przypadłość ta charakteryzuje się występowaniem zmian skórnych oraz silnym świądem (Nowicki, 2009). AZS jest chorobą przewlekłą, której pierwsze objawy zazwyczaj pojawiają się we wczesnym dzieciństwie.

Atopowe zapalenie skóry – choroba przewlekła i nawrotowa

Mechanizm powstawania AZS związany jest z defektem bariery naskórkowej, u dzieci i osób dorosłych dotkniętych tą przypadłością obserwuje się zmniejszenie ilości lipidów międzykomórkowych, które m.in. pełnią rolę elementu budulcowego skóry. W rezultacie dochodzi do zwiększenia przeznaskórkowej utraty wody, skóra staje się sucha, czemu towarzyszy dokuczliwy świąd.  Ten ostatni prowokuje dziecko do drapania, co z kolei prowadzi do mechanicznego uszkodzenia skóry i ułatwia wnikanie do organizmu bakterii oraz substancji obcych. W ten sposób powstaje błędne koło napędu AZS.

Codzienna ochrona skóry małego atopika

W przypadku dzieci zmagających się z atopowym zapaleniem skóry, niezwykle ważne jest unikanie gorących kąpieli. Rodzice powinni zadbać o to, aby woda w wanience była letnia, zaś sama kąpiel nie trwała zbyt długo (optymalnie 5-10 minut).  Należy stosować specjalne emulsje emolientowe, a unikać mydeł i żeli pod prysznic, ponieważ wysuszają one skórę.  Po kąpieli skórę dziecka powinno się delikatnie osuszyć ręcznikiem  i użyć odpowiedniego specyfiku bogatego w emolienty.

skora-atopowa

Niezwykle istotną rolę odgrywa również wyrobienie w sobie prawidłowych nawyków dotyczących codziennych czynności. Rodzice małego atopika nie powinni doprowadzać do przegrzania skóry dziecka. Pociechę należy ubierać „na cebulkę”, wybierając odzież uszytą z przewiewnych, niekrępujących ruchu materiałów, najlepiej z bawełny. Małemu atopikowi nie powinno zakładać się wełnianych swetrów, czapek, szalików i rękawiczek, ponieważ mogą one podrażniać wrażliwą skórę i nasilać swędzenie.

Rodzice dzieci borykających się z AZS powinni zadbać o to, aby w mieszkaniu było jak najmniej roztoczy. Ich rezerwuarem są dywany, zasłony, poduszki oraz elementy dekoracyjne ustawione na meblach. Aby zredukować liczbę roztoczy, należy regularnie sprzątać mieszkanie, warto też zakupić odkurzacz wyposażony w specjalne filtry. Pościel małego atopika powinno zmieniać się raz w tygodniu, jednocześnie dwa razy dziennie należy wietrzyć mieszkanie przez co najmniej 20 minut.  

Rodzice dzieci zmagających się z atopowym zapaleniem skóry powinni też pomyśleć o zakupie pościeli wykonanej specjalnie z myślą o alergikach.  Przy jej produkcji wykorzystuje się materiały hipoalergiczne, które przepuszczają powietrze, a zatrzymują roztocza.

Należy też zwrócić uwagę na dietę maluszka. Wskazane jest wprowadzenie do niej ryb morskich, nasion dyni i słonecznika, oleju z wiesiołka oraz oliwy. Zawierają one nienasycone kwasy tłuszczowe, które pomagają w nawilżeniu skóry od wewnątrz. Warto też rozważyć podanie dziecku tranu (oleju z wątroby dorsza) – przyniesie on dwojaką korzyść. Nie tylko poprawi nawilżenie skóry, ale też wzmocni odporność maluszka.. Należy tylko pamiętać o tym, aby dostosować dawkę preparatu do wieku dziecka.

Pielęgnacja skóry atopowej u dziecka

Skóra dziecka borykającego się z AZS wymaga szczególnej pielęgnacji i ochrony.  Odpowiednio dobrane dermokosmetyki pomagają łagodzić suchość i świąd, przynosząc małym atopikom wyraźną ulgę. Chorym na atopowe zapalenie skóry zaleca się stosowanie emolientów.

 Emolienty tworzą na powierzchni skóry powłokę chroniącą przed nadmierną utratą wody, a więc w pośredni sposób ją nawilżają. Zapobiegają też wnikaniu przez skórę substancji obcych, w tym alergenów.  Ze względu na ograniczony czas działania emolienty powinny być stosowane przynajmniej trzy razy dziennie.

Przykładem produktów przeznaczonych do codziennej pielęgnacji skóry małego atopika są emolienty Latopic®. Jako jedyne na polskim rynku zawierają metabolity bakterii Lactobacillus, które działają przeciwdrobnoustrojowo, pomagają ograniczać rozwój gronkowca złocistego. W składzie emolientów Latopic® znajdziemy też substancje łagodzące swędzenie – polidokanol oraz kompleks przeciwświądowy, w którego skład wchodzą: ekstrakt z masła shea, olej arganowy i wosk z ziaren jęczmienia. Ponadto emolienty Latopic® zawierają  też szereg innych substancji odpowiedzialnych za prawidłowe nawilżenie i natłuszczenie skóry. Masło shea uzupełnia niedobór lipidów międzykomórkowych, nawilża, natłuszcza oraz regeneruje skórę. Alantoina oraz pantenol przyspieszają regenerację naskórka i działają łagodząco. Lanolina bierze udział w odbudowie hydrolipidowego płaszcza skóry, co wyraźnie ogranicza przeznaskórkową utratę wody.  Witamina E uelastycznia skórę, a oliwa z oliwek ją natłuszcza. Oleje: z nasion bawełny oraz canola  redukują uczucie przesuszonej i napiętej skóry. Olej parafinowy zawarty w emolientach Latopic® tworzy warstwę okluzyjną na powierzchni naskórka i tym samym zabezpiecza go przed utratą wody.

W skład specjalistycznej linii emolientów Latopic® wchodzą następujące produkty: krem do twarzy i ciała, emulsja do ciała  oraz emulsja do kąpieli.

Produkty probiotyczne wsparciem w walce z AZS

Poza kuracją emolientową należy  wspomóc organizm chorego od wewnątrz. Preparaty stosowane zewnętrznie, czyli emolienty łagodzą objawy AZS takie jak suchość, świąd czy podrażnienia skóry , a probiotyki np. doustny preparat Latopic® działają od wewnątrz na przyczyny alergii.  Doustny preparat Latopic® hamuje odpowiedź alergiczną i łagodzi objawy atopowego zapalenia skóry. Jednocześnie eliminuje bakterie chorobotwórcze i „uszczelnia” ściany jelita.  Naukowcy udowodnili, iż modyfikacja składu mikroflory jelitowej może odgrywać kluczową rolę w leczeniu schorzeń o podłożu alergicznym, w tym atopowego zapalenia skóry. Jest to niezwykle ważne zwłaszcza w okresie, gdy kształtowaniu ulega ekosystem jelitowy, czyli w pierwszych dwóch latach życia dziecka.

Doustny preparat Latopic® to jedyny produkt dostępny na rynku, który zawiera polskie szczepy bakterii kwasu mlekowego przebadane w przebiegu alergii pokarmowej i AZS z udziałem polskich dzieciach.

 

Dodatkowe informacje nt. preparatów Latopic®  są dostępne na stronie internetowej  www.latopic.pl

Kompleksowe postępowanie przy AZS

 

Artykuł sponsorowany

*Treści zawarte na serwisie Alergie-skorne.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Alergie-skorne.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: