atopowe-zapalenie-skory

Atopowe zapalenie skóry to przypadłość, na temat której coraz więcej się rozmawia. Z problemem boryka się bowiem wiele osób.

Atopowe zapalenie skóry – skórny problem

Atopowe zapalenie skóry nie jest obcym pojęciem, szczególnie wśród alergików. Na dolegliwość cierpią zarówno dzieci jak i osoby dorosłe. W każdym momencie życia mogą pojawić się u nas objawy atopowego zapalenia skóry. Choroba jest trudna w leczeniu. Wymaga od pacjenta wiele cierpliwości i odpowiedniej pielęgnacji skóry. Atopia jest objawem uszkodzonej bariery ochronnej naszej skóry, na co wpływają różne czynniki.

Przyczyny alergicznej choroby skóry

W pierwszej kolejności, źródła choroby skórnej należy szukać w genach. Z uwarunkowaniami genetycznymi związanych jest wiele schorzeń, w tym atopowe zapalenie skóry. Prawdopodobieństwo rozwoju choroby jest większe, jeśli któreś z rodziców także się z nią borykało. Wśród przyczyn znajdziemy także alergie. Szkodliwe alergeny wpływają na nasz organizmu, przede wszystkim oddziałując na układ odpornościowy. Znajdujące się w powietrzu pyłki czy sierść zwierząt domowych może wywołać nieprzyjemne reakcje alergiczne, także skórne. Panujący klimat czy środowisko w którym aktualnie żyjemy – wszystko ma znaczenie w rozwoju choroby. Stresowe sytuacje niekorzystnie działają nie tylko na nasze zdrowie psychiczne, ale również na skórę. Zdenerwowanie i stres nasila objawy atopowego zapalenia skóry, więc najlepiej go unikać, tak samo jak szkodliwych alergenów.

Leczenie atopowego zapalenia skóry

atopia

Leczenie choroby skórnej nie może obejść się bez odpowiedniej pielęgnacji. Atopowa skóra jest podrażniona i sucha. Brak właściwego nawilżenia powoduje swędzenie i drapanie. Rany trudno się goją i sytuacja się powtarza. Aby temu zapobiec, należy stosować określoną pielęgnację, Pomagają w tym preparaty, dedykowane dla stopowej skóry. Zawierają składniki nawilżające, takie jak emolienty, które pielęgnują wrażliwe ciało. Natłuszczenie i nawilżenie takiej skóry zapewnia jej ochronę i umożliwia szybszą regenerację. Kosmetyki łagodzą stan zapalny i niwelują uczucie swędzenia. Przy bardzo ciężkich przypadkach i nasilonych objawach, lekarz może zlecić terapię farmakologiczną, lekami przeciwhistaminowymi lub innymi środkami farmakologicznymi.

Atopowe zapalenie skóry to przewlekła choroba skórna. Objawy schorzenia są bolesne, szczególnie dla małych dzieci. Rozpoznanie i właściwa pielęgnacja umożliwią codzienne funkcjonowanie, ograniczając bolesne dolegliwości.