alergia-na-nikiel

Nikiel to popularne tworzywo, które chętnie wykorzystywane jest w przemyśle. To również popularny alergen. Czym objawia się alergia na nikiel?

Nikiel – tworzywo występujące w wielu produktach

Nikiel jest pierwiastkiem znanym od wieków. To surowiec, wykorzystywany w produkcji wielu przedmiotów takich jak oprawki okularów czy sztuczna biżuteria. Nikiel zwiększa wytrzymałość na korozję, co jest przydatne w przemyśle samochodowym. Szkodliwy alergen zawierają także niektóre produkty spożywcze. Alergia nie jest wyleczalna, wiąże się z przestrzeganiem pewnych zasad i zmiany nawyków.

Objawy alergii na nikiel – czym się charakteryzują

Alergia na nikiel charakteryzuje się przede wszystkim objawami skórnymi. Nikiel to tworzywo z których wykonywana jest biżuteria, ozdoby, garnki, sztućce oraz inne przedmioty, które nas otaczają. Po kontakcie z tworzywem może dojść do podrażnienia skóry, jej zaczerwienienia, pieczenia i swędzenia. W przypadku oprawek okularów zawierających nikiel, oczy mogą puchnąć i łzawić. Podrażniona skóra staje się sucha i może się łuszczyć. Nikiel w pożywieniu może wywołać objawy ogólnoustrojowe, w tym bóle brzucha czy wymioty. Te znany stop to także przyczyna astmy czy kataru. Bardzo często uczula niklowana biżuteria. W miejscu jej noszenia, u osób uczulonych pojawiają się czerwone ślady i pękające ranki, które trudno się goją. Alergia kontaktowa i pokarmowa często się nie łączą, co pozwala osobom uczulonym np. na biżuterię, jedzenie warzyw, zawierających nikiel, bez symptomów alergii. Ludzki organizm może wraz z upływem czasu uodpornić się na alergen, zależy to jednak od indywidualnych predyspozycji.

Alergia na nikiel – skuteczne leczenienikiel

Alergia na nikiel nie jest wyleczalna. Terapia polega na unikaniu niklowanych przedmiotów i ewentualnym leczeniu objawów uczulenia. Na problemy skórne pomogą maści, kremy oraz inne farmaceutyki, które przepisze nam alergolog. Alergicy muszą zrezygnować ze sztucznej biżuterii, spożywania produktów spożywczych oraz przedmiotów codziennego użytku, zawierających nikiel. Tylko w ten sposób unikną nieprzyjemnych objawów alergii. Na liście szkodliwych rzeczy znajdują się także guziki, sprzączki, metalowe ozdoby oraz opakowania.

Z alergią na nikiel można żyć. Objawy uczulenia bywają bardzo uciążliwe, dlatego unikanie niklu oszczędzi nam zbędnego cierpienia i pozwoli na spokojne funkcjonowanie.