choroba

Problemy dermatologiczne dotyczą coraz większej liczby osób. Egzema i atopowe zapalenie skóry to niektóre z nich. Czym się charakteryzują?

Egzema

Tajemnicza nazwa egzema kryje w sobie całą grupę chorób dermatologicznych. Choroby z tej grupy charakteryzują się widocznym stanem zapalnym skóry, który może wystąpić w różnej postaci. Chora skóra jest czerwona, podrażniona i nabrzmiała. Objawom towarzyszy uporczywy świąd. Przyczyny egzemy bywają dość mocno zróżnicowane. Wśród nich pojawiają się alergie, czynniki genetyczne a także stres, który dodatkowo nasila zmiany skórne. Niektóre typy egzemy nie dają objawów, jeśli stosuje się określone środki ostrożności, takie jak unikanie alergenów czy stresujących sytuacji. Wbrew niektórych opinii, egzema nie jest choroba zakaźną, tylko chroniczną. Nie zarazimy się nią, przez konak z osobą chorą. Egzema może wystąpić w każdym wieku. Znacząco wpływa na relacje międzyludzkie, ponieważ osoby zdrowe, niekiedy boją się kontaktu z chorymi, a chorzy go unikają. Schorzenie ma charakter przewlekły,co utrudnia leczenie i powoduje, że walka z nim trwa przez długie lata.

Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry należy do grupy, jaką tworzy egzema. Dermatoza ma zwykle podłoże alergiczne i genetyczne. Najczęściej chorują osoby, u których w rodzinie zaobserwowano przypadki zachorowań na AZS. Na rozwój atopowego zapalenia skóry najbardziej narażone są dzieci, których niewykształcony układ immunologiczny i delikatna skóra, podatne są na działanie szkodliwych czynników. Atopowa skóra jest zaczerwieniona. Pojawia się na niej wyprysk i pokrzywka. Skóra swędzi, łuszczy się i jest cały czas sucha. Przyczyną takiego stanu jest zaburzona bariera ochronna skóry. Wszelkie drobnoustroje mogą ja bez problemu atakować. Choroba charakteryzuje się okresami remisji i nawrotów. Nie jest uleczalna, więc osoby chore muszą całe życie zmagać się z jej uporczywymi objawami. Atopowe zapalenie skóry często zamiennie jest określane jako egzema.

atopowe zapalenie skóryEgzema taka jak atopowe zapalenie skóry to poważny problem, nie tylko dzieci, ale także osób dorosłych i starszych. Choroby skóry są coraz częściej diagnozowane. Wciąż szuka się skutecznych metod leczenia i specjalistycznych leków, które nie tylko łagodzą objawy, ale całkowicie je likwidują. Miejmy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości znajdą się sposoby,które pomogą osobom chorym na wszelkiego rodzaju dermatozy i pozwolą żyć im w pełnym spokoju i komforcie. Choroby skóry zawsze wywołują dużą dyskusję, ponieważ ich widoczne objawy są przejawem krytyki i odrzucenia ze strony społeczeństwa, co wynika z niewiedzy i wewnętrznych obaw. Tymczasem choroby tego typu nie są zakaźne, więc nie stanowią zagrożenia dla zdrowych osób i nie powinny być powodem dyskryminacji.

Katarzyna Antos