Ezgema są to chorobowe zmiany skórne. Mogą mieć charakter alergiczny (wtedy mówimy o AZS). Zmiany skórne występują zazwyczaj w okolicach twarzy, łokci, nadgarstków, kolan, kostek oraz na klatce piersiowej nie jest to jednak regułą. Przyczyny wystąpienia egzemy mogą być zarówno genetyczne, środowiskowe jak i odpornościowe.
Możemy wyrożnić następujące rodzaje egzemy: kontaktową, będącą wynikiem styczności skóry z alergenami,
endogenną, powstałą na skutek kontaktu organizmu z alergenami, które mogą znajdować się w pożywieniu, w pitych napojach lub we wdychanym powietrzu, z podrażnienia – zmiany skórne nie mają podłoża alergicznego.
Oprócz zmian skórnych, objawami egzemy są: uporczywe swędzenie skóry, pieczenie, przesuszenie, zmiany w strukturze. Drapanie tych miejsc powoduje powstawanie bąbli i utrudnia gojenie.
Egzema może być chorobą psychosomatyczną – dlatego duże znaczenie dla rozmiaru i intensywności zmian skórnych ma narażenie na stres. Trzeba pamiętać, by na co dzień unikać nie tylko kontaktu z alergenami oraz szkodliwymi czynnikami środowiskowymi (jak skoki temperatur, dym papierosowy, detergenty), ale także stanów wzmożonego napięcia.
Jeżeli chodzi o leczenie – poza profilaktyką stosuje się maści z kortyzonem, leki antyhistaminowe, odczulanie. Jednak nie daje ono całkowitych rezultatów. Dlatego warto dbać o kondycję chorej skóry na co dzień: unikać kontaktu z alergenami, nosić ubrania z niedrażniących tkanin, dbać o nawilżenie powietrza w domu, używać jedynie kosmetyków przeznaczonych do skóry wrażliwej i skłonnej do podrażnień. Szczególnie zimą ważne jest zapewnienie skórze ochrony – uwagę trzeba zwrócić zwłaszcza na skórę dłoni. Przez cały rok konieczne jest stosowanie kremów odżywiających i nawilżających skórę, a najlepiej także wyposażonych w wysoki filtr UV.
Konieczne jest też unikanie przegrzania (aby nie podrażnić skóry). Oprócz kosmetycznych zabiegów warto również dbać o odpowiednie nawilżenie skóry od środka – picie dużych ilości wody, zdrowe odżywianie.
Co istotne – choć pot jest czynnikiem drażniącym wrażliwą skórę osób chorych – nie trzeba rezygnować z wysiłku fizycznego. Konieczne jest jednak jak najszybsze oczyszczenie skóry z potu, najlepiej od razu po treningu.