Zmiany skórne będące wynikiem reakcji alergicznych na konkretną substancję występują coraz częściej. Powszechne dodawanie związków chemicznych oraz silnych detergentów do różnego rodzaju produktów sprawia, że borykamy się z różnymi efektami ubocznymi powstałymi w wyniku ich kontaktu ze skórą.

Objawy

Wyprysk kontaktowy jest reakcją organizmu powstałą na skutek zetknięcia się z silnie uczulającym alergenem. Efektem są różnego rodzaju zmiany:

– zaczerwienienie powierzchni skóry

– uczucie swędzenia lub pieczenia

– powstawanie grudek i pęcherzyków

– nadmierne łuszczenie się skóry oraz jej pękanie

Występują one w miejscu, w którym doszło do kontaktu z przedmiotem zawierającym substancję uczulającą np. w okolicy pępka od paska. Zdarza się jednak, iż do zmian może dochodzić na całej powierzchni ciała z powodu zastosowania jakiegoś kosmetyku.

Postępowanie

W sytuacji zauważenia jakichkolwiek niepokojących zmian, powinniśmy niezwłocznie usunąć z okolicy naszego ciała przedmiot, który je wywołuje. Jeśli reakcję alergiczną spowodowała biżuteria, jak najszybciej ją ściągnijmy, jeśli zaś kosmetyki – czym prędzej zmyjmy je z ciała ciepłą wodą.

W razie odczuwania niepohamowanego świądu, warto zażyć lek przeciwhistaminowy.  Starajmy się nie drapać, ponieważ zaostrzy to ognisko choroby.

Diagnoza

Tylko w wyniku konsultacji u lekarza alergologa lub dermatologa, będziemy mogli dokładnie określić jaki alergen wywołuje wyprysk kontaktowy. Specjalista również przepisze nam odpowiednie leki, które pomogą nam szybciej wrócić do zdrowia. By jednak nie pogarszać swojego stanu, unikajmy kontaktu z przedmiotem, który naszym zdaniem mógł być przyczyną jego powstania.

Natalia Herzog