komar

W okresie letnim jesteśmy szczególnie narażeni na ukąszenia owadów i ich następstwa. Co zrobić w przypadku pojawieniu się pokrzywki?

Jad owadów wywołuje różne reakcje alergiczne, w tym te występujące na naszej skórze. Jednym z najczęstszych objawów jest pokrzywka.

Alergia na jad owadów

Alergia na jad owadów jest reakcją naszego układu immunologicznego. Jad różni się w zależności od rodzaju owadów. W ich składzie występują głównie białka i peptydy, które mogą wywoływać silne reakcje alergiczne, szczególni u alergików. Najbardziej groźne bywają użądlenia szerszenia. Ukąszenie owada może grozić wstrząsem anafilaktycznym a w niektórych przypadkach nawet śmiercią.

Pokrzywka – reakcja na ukąszenie

Jednym z objawów ukąszenia owadów jest pokrzywka, Charakteryzuje się ona zaczerwienionym i swędzącym miejscem na naszej skórze. Na ciele pojawiają się bąble, które mogą być bolesne. Zmiany skórne przypominają poparzenie pokrzywą, stąd nazwa takiego schorzenia.

Soda oczyszczona – domowy sposób na pokrzywkę

Roztwór sody oczyszczonej pomoże uśmierzyć ból towarzyszący wysypce. Wystarczy rozrobić łyżeczkę sody w szklance, przegotowanej i ostudzonej wody. Taką miksturą należy nasączyć gazik i przyłożyć na bolesne miejsca. Opatrunku nie obwiązujemy bandażem, tylko pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia.

Odkażający nadmanganian potasu

Nadmanganian potasu ma działania odkażające i zmniejszające uporczywe swędzenie. W szklance, wypełnionej do połowy przegotowaną i wystudzoną wodą, należy rozpuścić około 3 kryształków nadmanganianu potasu. Takim roztworem możemy delikatnie przemywać miejsca obrzęku skóry, nawet u dziecka.

Sok z cytryny na ukąszenia komarów

Bolące i swędzące bąble pojawiają się także po ugryzieniach komarów. Sok z cytryny nie tylko zmniejszy pieczenie ale także odstraszy owady przed ponownym atakiem. Sokiem należy smarować bolące stany zapalne skóry. Zabieg można powtarzać co 5 minut.

Lodowy okład na wrażliwą skóręowady

Chłodząca moc lodu ukoi wrażliwą skórę, także po ukąszeniach owadów. Kilka kostek lodu, zawiniętych w ręcznik będzie stanowiło okład, który zmniejszy obrzęk naszej skóry i przyniesie chwilową ulgę.

Pokrzywka to bardzo uciążliwy problem skórny. Kilka przedstawionych powyżej sposobów, pomoże skutecznie uporać się z reakcją na ukąszenia wszelkich owadów. Przy nasilonych objawach pokrzywki należy zgłosić się do lekarza, który przepisze nam odpowiednie środki farmakologiczne.