pielegnacja-skory

Skóra atopowa jest bardzo wymagająca. Osoby borykające się z tym problemem powinny pamiętać o kilku ważnych zasadach pielęgnacji skóry.

Zero mydła

Skóra alergiczna jest delikatna i wrażliwa. Jej odczyn zawsze powinien być kwaśny. Mydła usuwają wszelki brud z naszej skóry, ale także kwaśną barierę ochronną. Powrót do normalnego stanu może zająć jej nawet kilka godzin. Mydło wysusza i uszkadza skórę. Jego stosowanie ułatwiłoby dostęp wszelkich bakterii i drobnoustrojów.

Delikatne kosmetyki

Osoby z atopią powinny stosować specjalistyczne produkty, dostosowane do ich problematycznej skóry. Takie kosmetyki zawierają naturalne składniki, które nie podrażniają ciała, zapewniając mu oczyszczenie oraz ochronę. Dzięki nim nasza skóra będzie zdecydowanie mniej swędziała.

Preparaty natłuszczające

Chorzy na atopowe zapalenie skóry nie mogą zapominać o natłuszczaniu swojej skóry. Właściwe produkty bez problemu znajdziemy w aptece. Emulsje czy balsamy należy stosować nawet kilka razy dziennie, szczególnie zaraz po wyjściu z kąpieli. Odpowiednie kremy zregenerują nasz naskórek i złagodzą objawy atopii. Takie preparaty zawierają zwykle emolienty, witaminy i inne substancje nawilżające.

Ostrożne osuszanie ciała

Atopowemu zapaleniu skóry towarzyszy bardzo często pieczenie, swędzenia i zaczerwienienie. Powstające zmiany skórne mogą być bolesne. Skórę po kąpieli należy bardzo delikatnie i ostrożnie osuszać ręcznikiem. W żadnym wypadku nie należy pocierać ciała, co mogłoby doprowadzić do głębszych podrażnień.

Środki hipoalergiczne

krem

Alergicy powinni unikać wszelkich zapachowych detergentów. Takie substancje tylko podrażnią ich skórę. Na rynku dostępne są hipoalergiczne środki piorące, które zmniejszają ryzyko objawów alergii. Osoby z atopowym zapaleniem skóry powinny wybierać takie, delikatne produkty, które są o wiele bardziej bezpieczne niż tradycyjne substancje.

Przestrzeganie powyższych zasad pielęgnacji zapewni nam właściwą ochronę skóry atopowej. Dbając o własne ciało, dbamy również o zdrowie, pamiętajmy więc o tym każdego dnia.