Choroby skóry związane z alergia, stanowią obecnie powszechny problem, zarówno u dzieci jak i osób dorosłych. Specyfika schorzeń oraz brak możliwości całkowitego leczenia tylko pogłębiają ten fakt. Do tej grupy należy atopia.
Co to jest atopia?
Atopia jest nieprawidłową reakcją układu immunologicznego, która jest genetycznie uwarunkowana. W mechanizmie choroby skórnej, antygeny zaczynają wytwarzać zbyt dużą ilość przeciwciał IgE, które kierują przeciwko alergenom. Efektem takiego działania są reakcje skórne. Choroba skórna zwykle ma typ przewlekły, przez co obserwujemy okresy remisji i zaostrzeń zmian chorobowych. Atopia może ujawnić się pod postacią wielu chorób atopowych takich jak atopowe zapalenie skóry, astma oskrzelowa, pokrzywka czy katar sienny. Choroby te wcale nie muszą być związane bezpośrednio ze skórą, tylko z czynnikami, które wpływają na rozwój atopii. U osób skłonnych do atopii, znacznie częściej pojawiają się alergie czy choroby skórne. To jedna z dominujących cech atopowego zapalenia skóry. Wystarczy, że jedno z rodziców jest chore, by ryzyko rozwoju atopii, znacząco wzrosło u dziecka.
Atopia to nie choroba
Sama atopia, jako pojęcie medyczne nie jest chorobą, tylko wskaźnikiem, który w dużym stopniu przyczynia się do rozwoju atopowego zapalenia skóry czy alergii skórnych. Skłonność do AZS możemy sprawdzić za pomocą testów na obecność ciał IgE. W przypadku atopii, organizm człowieka produkując zbyt dużą ilość przeciwciał, prowadzi do stanów zapalnych skóry. Reakcje takie jak pokrzywka, wysypka, rumień czy świąd, są bardzo uciążliwe dla chorych i wpływają negatywnie na ich życie. Reakcje atopowe mogą być bardzo groźne dla organizmu człowieka, ponieważ istnieje ryzyko wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego. Jednak u większości chorych objawy nie są na tyle niebezpieczne dla zdrowia ogólnego.
Atopia jako predyspozycja do reakcji chorobowych, w dużej pojawia się u osób, gdzie w rodzinie były wcześniej osoby chore na atopowe zapalenie skóry czy inne schorzenia tego typu. Atopicy muszą odpowiednio pielęgnować swoją skórę. Objawy chorób wywoływanych atopią, można także niwelować przy pomocy leków, które przepisuje lekarz.
Katarzyna Antos