atopia

Choroby skórne miewają różne objawy, często trudne do rozpoznania. Przy atopowym zapaleniu skóry, problem pogłębia alergia. Co zrobić, gdy pojawi się atopia – jak ją rozpoznać?

Atopia

Atopia, atopowe zapalenie skóry czy świerzbiączka – pod tymi nazwami kryje się jedna i ta sama choroba skórna. Lekarze wciąż szukają przyczyn choroby. Różne czynniki mogą ją wywołać. Atopia ma podłoże alergiczne, co oznacza, że mogą wywołać ją alergeny. Atopowe zapalenie skóry bywa mylone z innymi problemami dermatologicznymi, niekoniecznie związanymi z alergiami. Atopia jest chorobą przewlekłą. Jej przebieg może być zmienny. Zdarza się, że występują okresy wyciszenia choroby, kiedy stan skóry ulega znacznej poprawie. Niestety stres oraz wiele innych czynników może nasilać zmiany skórne, zmieniając jej wygląd.

Atopia – jak ją rozpoznać?

W rozpoznaniu atopii pomagają testy skórne. Badania alergiczne są konieczne, przy podejrzeniu choroby. W ten sposób możemy potwierdzić bądź wykluczyć alergeny, jako przyczynę choroby. Bardzo często alergeny pokarmowe wywołują dolegliwości skórne, w tym atopowe zapalenie skóry. W celu zdiagnozowania choroby niezbędna okazuje się również wiedza na temat oznak schorzenia. Każda choroba cechuje się danymi objawami. Nie inaczej jest przy atopii. Do najbardziej charakterystycznych oznak zalicza się świąd, pokrzywka, rumień i łuszczenie się skóry, zwłaszcza w zgięciach kończyn. Skóra atopowa jest sucha i szorstka w dotyku. Jest pozbawiona naturalnej bariery ochronnej, co powoduje większe ryzyko podrażnień i problemów skórnych. U małych dzieci, zmiany są często zlokalizowane na policzkach oraz dłoniach. Gdy utrzymują się przez dłuższy czas, warto zgłosić się do lekarza dermatologa lub alergologa.

Atopia i co dalej?

atopiaCharakter choroby wymusza na pacjencie określoną pielęgnację i ochronę skóry. Atopia ma trudny przebieg, co jest niekomfortowe dla osoby chorej. Życie z chorobą polega na codziennym stosowaniu kosmetyków pielęgnacyjnych i leczniczych. Specjalistyczne preparaty łagodzą zmiany skórne, przede wszystkim uporczywy świąd. Regularne zabiegi i delikatne produkty pozwalają na poprawę wyglądu skóry. Na silne zmiany chorobowe, lekarz może zlecić leki sterydowe, jednak ich stosowanie powinno odbywać się tylko i wyłącznie pod ścisłą kontrolą lekarską.

Katarzyna Antos