Kawasakiego

Zespół Kawasakiego to ostra choroba zapalna. Zdecydowanie częściej dotyka chłopców. Jaki ma związek z alergią? Czy charakteryzuje się to schorzenie?

Zespół Kawasakiego

Choroba zawdzięcza swoją nazwę japońskiemu pediatrze, który jako pierwszy opisał to schorzenie. Skórno-śluzówkowy zespół węzłów chłonnych charakteryzuje się zapaleniem dużych naczyń wieńcowych. W rezultacie tworzą się zmiany tętniakowate i następuje niedokrwienie mięśnia sercowego. Wśród chorych obserwuje się zdecydowaną liczbę dzieci poniżej 5. roku życia, w tym chłopcy. Badacze wykazali największą zachorowalność w okresie 18. miesiąca życia dzieci.

Przebieg choroby

niedokrwienie mieśnia sercowego

Objawy choroby Kawasakiego w dużej mierze dotyczą skóry. Dolegliwości skórne przypominają te, które pojawiają się przy alergii i innych chorobach. Duże znaczenie odgrywa tu układ immunologiczny. Zmiany występują sezonowo, szczególnie w okresie wiosny i jesieni. Chorzy mają wysoką gorączkę, którą ciężko zbić nawet przy pomocy antybiotyków. Zmiany skórne pojawiają się na ciele i błonach śluzowych. Do objawów choroby Kawasakiego zaliczamy także przekrwienie spojówek, rumień na wargach i jamie ustnej. Naskórek może się złuszczać na palcach dłoni i stóp. Obrzęk może pojawić się na stopach. Część objawów choroby przypomina symptomy odry lub płonicy, dlatego ważne jest prawidłowe rozpoznanie. Zmiany mogą ustąpić samoistnie. Problem pojawia się, kiedy dochodzi zapalenia naczyń wieńcowych. W niektórych przypadkach może dojść nawet do niedokrwienia mięśnia sercowego czy zgonu. W przypadku, kiedy gorączka oraz wspomniane objawy utrzymują się przez co najmniej 5 dni należy zgłosić się do lekarza. W diagnostyce pomaga wykluczenie innych chorób. W leczeniu stosuje się środki farmakologiczne które mają za zadanie zapobieganiu powikłań, które mogą okazać się śmiertelne.

Katarzyna Antos