zapalenie skóry

Choroby skóry mogą dopaść nas w każdym wieku. Nasz układ immunologiczny jest nieprzewidywalny i nigdy nie wiadomo jak zareaguje na dany czynnik. Opryszczkowate zapalenie skóry to autoimmunologiczna choroba, która bywa trudna w zdiagnozowaniu.

Choroba Duhringa czyli opryszczkowate zapalenie skóry

Opryszczkowate zapalenie skóry charakteryzuje się podnaskórkowymi pęcherzami. Wypryski pojawiające się nie ciele są ułożone wianuszkowato. Wraz z wykwitami pojawia się świąd. Zmiany skórne zlokalizowane są w okolicy łokci oraz kolan. Choroba Duhringa jest schorzeniem autoimmunologicznym. Tylko odpowiednie badania mogą ją właściwie rozpoznać, co ułatwia leczenie. Swędzące wykwity skórne maja także związek z glutenem, dlatego pacjentom z podejrzeniem opryszczkowatego zapalenia skóry zaleca się zastosowanie diety bezglutenowej. Pojawiające się zmiany mogą mieć charakter wielopostaciowy, co utrudnia postawienie prawidłowej diagnozy. Mimo leczenia środkami przeciwhistaminowymi, stan skóry może nie ulec poprawie. To sygnał alarmowy dla lekarza, który powinien zlecić dodatkowe badania,które pomogą w poznaniu przyczyny wyprysku.

Schorzenie dzieci i dorosłych

skóra

Choroba Dhuringa to najczęściej występujące schorzenie pęcherzykowate u dzieci. Występuje również u osób dorosłych, jednak jej początków można dopatrywać się już w wieku młodzieńczym. Opryszczkowatemu zapaleniu skóry towarzyszą zmiany jelitowe, które nie ujawniają się w większości przypadków dorosłych. Powiązania choroby możemy szukać z takimi dolegliwościami autoimmunologicznymi jak zapalenie tarczycy, bielactwo czy cukrzyca typu 1. Przy nieleczonej chorobie zwiększa się ryzyko rozwoju jelitowego chłoniaka B-komórkowego Objawy skórne usuwają sulfony w formie środków doustnych. Cofanie się zmian jelitowych powoduje dieta bezglutenowa. Choroba może utrzymywać się przez całe życie. Bywaj a okresy, że powraca, więc jej przebieg jest zróżnicowany.

Nie istnieją działania profilaktyczne, które byłyby w stanie zapobiec pojawieniu się choroby Dhuringa. Po rozpoznaniu zmian należy zastosować leczenie dermatologiczne, umożliwiające zniwelowanie dolegliwości chorobowych.

Katarzyna Antos