atopowe zapalenie skóry

Wiosna to piękny czas rozkwitu, ale także wielu alergenów, które mogą nasilać zmiany chorób skórnych. Jak wygląda atopowe zapalenie skóry wiosną?

Atopowe zapalenie skóry

Atopia to problem skórny wielu osób, począwszy od niemowlęta, na dorosłych kończąc. Skóra jest naszą barierą ochroną przed wszelkimi czynnikami zewnętrznymi. Przy chorej skórze, bariera zostaje uszkodzona lub całkowicie znika. Komórki nie mają możliwości do obrony, co skutkuje pojawieniem się wielu podrażnień. Sucha skóra atopowa to duży problem. Uczucie swędzenia, wysypka, łuszczenie się to dość uciążliwe dolegliwości, które doskonale znają chorzy na atopowe zapalenie skóry. Problem zwiększają czynniki klimatyczne i środowiskowe. Każda pora roku to wyzwanie dla skóry. Jak skóra atopowa zachowuje się wiosną?

Atopowe zapalenie skóry wiosną

Wiosna to piękny czas. Wokół nas kwitną drzewa, krzewy a na miejskich rabatach pojawiają się barwne kwiaty. Obrazek jak z bajki, ale dla alergika, wiosna może zamienić się w koszmarny sen. Rozpoczęcie okresu kwitnienia to początek sezonu pylenia roślin. Pyłki z tych wszystkich roślin, które nas otaczają i budzą się do życia na wiosnę krążą w powietrzu, które następnie wdychamy. Pyłki osiadają na naszych ubraniach, włosach i skórze. Atopowa skóra jest podrażniona. Dodatkowy czynnik w postaci pyłków może pogorszyć jej stan. Oprócz nich pojawiają się pierwsze, mocniejsze promienie słoneczne. Nadmierne wystawianie skóry na słońce nigdy nie będzie jej służyć. Zdrowe ciało jest na to narażone, a w przypadku chorego, ryzyko podrażnień czy nasilenia zmian skórnych momentalnie wzrasta.

Jak radzić sobie ze skórą atopową wiosną?

atopowa skóra wiosnąAtopowe zapalanie skóry wymaga pielęgnacji. Bez względu na porę roku i pogodę trzeba dbać o chorą i wrażliwą skórę. Na silne zmiany takie jak pokrzywka, wysypka świąd pomagają leki sterydowe. Jednak te likwidują tylko objawy, nie mogą być zbyt długo stosowane. Leki przepisze nam lekarz, jeśli będzie to konieczne. Wiosną warto zwrócić na szczególną pielęgnację i ochronę skóry. Kosmetyki nawilżające zapewnią nam barierę ochronną i przyspieszą regenerację ciała. Zniwelują także dokuczliwy świąd. W ochronie skóry pomoże także częste mycie włosów, ponieważ to na nich osiada się duża ilość pyłków. Przed wyjściem z domu najlepiej zaaplikować krem z filtrem ochronnym. Spacerować warto po deszczu, ponieważ wtedy obserwuje się znacznie mniejsze stężenie pyłków w powietrzu, co służy skórze atopowej.

Katarzyna Antos