pyłki

Alergia na pyłki należy do uczuleń wziewnych. Co ma więc wspólnego z alergiami skórnymi? Alergia na pyłki a przebieg atopowego zapalenia skóry – co łączy te dolegliwości?

Alergia – wziewna i skórna

Uczulenie na pyłki to jedno z najczęściej występujących uczuleń. Powodem alergii są pyłki roślin. Drobne pyłki unoszą się w powietrzu, co przyczynia się do pojawienia objawów takich jak katar, kaszel czy łzawienie oczu. Innym rodzajem alergii jest uczulenie skórne. Ono także dotyka dużą grupę osób. Również jest dokuczliwe, ponieważ objawy są widoczne na skórze. Podrażniona skóra jest podatna na działanie różnych czynników, także alergenów zewnątrzpochodnych.

Alergia na pyłki a przebieg atopowego zapalenia skóry

Atopowe zapalenie skóry to przewlekła choroba skórna i bardzo częsty objaw alergii. Pojawiająca się na ciele pokrzywka, wysypka czy świąd to niektóre z objawów choroby. Leczenie jest trudne, a objawy dodatkowo mogą wzmagać różne czynniki. Zaliczamy do nich pyłki roślin. Pyłki mogą nasilać powstałe w wyniku choroby, zmiany skórne. Szczególnie trudnym dla atopików okresem jest czas pylenia roślin. Wraz z nadejściem wiosny rozpoczyna się okres zwiększonego stężenia pyłków w powietrzu. Ich obecność niekorzystnie wpływa na wrażliwą i suchą skórę alergiczną. Swędząca skóra, pełna bąbli nie jest powodem do radości. Tym bardziej, jeśli objawom towarzyszy katar oraz łzawienie oczu.

Pomoc przy alergii

alergia na pyłkiPyłki mogą mieć tak silne działanie na skórę, że wyjście z domu w koszulce z krótkim rękawem, będzie dość ryzykowną czynnością. Ciągłe drapanie skóry nie jest najlepszą perspektywą, dlatego warto zastosować środki ostrożności oraz odpowiednie metody walki z alergenami. Na początku najlepiej wykonać testy alergiczne, które potwierdzą przyczynę problemu skórnego. Wtedy możemy zacząć działać, oczywiście pod czujnym okiem lekarza. Na złagodzenie zmian skórnych pomogą leki sterydowe, maści oraz kosmetyki do pielęgnacji atopowej i alergicznej skóry. Odzież ochronna oraz filtrowanie domowego powietrza również przyczyni się do poprawy wyglądu skóry. Atopicy muszą dbać o nią każdego dnia, ponieważ tylko dzięki wzmocnieniu bariery ochronnej, walka z alergią ma sens i może przynieść efekty.

Katarzyna Antos