skóra

Wygląd skóry u pacjenta z AZS zależy od nasilenia objawów choroby. W zależności od wieku osoby chorej mogą to być różne objawy (i różnie umiejscowione).
U niemowląt do zmian skórnych należą charakterystyczne strupy, nadżerki, grudki i inne. Najczęściej znajdują się na policzkach, czole i skórze owłosionej głowy, a także u nasady nosa i płatków uszu.
W cięższych przypadkach mogą objąć pozostałe części ciała – kończyny, pośladki, tułów.
Dzieci z AZS (od 3 do 11 roku życia) – częściej posiadają zmiany na rękach, nadgarstkach, stopach i kostkach a także w zgięciach kolan i łokci – takie umiejscowienie wynika z większej potliwości tych miejsc. Gojenie się zmian skórnych jest utrudnione przez urazy, otarcia i pot. Zmiany mogą ustępować samoistnie, jednak często dochodzi też do wtórnych zakażeń bakteryjnych.
U nastolatków w okresie dojrzewania, oraz u osób dorosłych – skóra jest sucha, zgrubiała, szorstka i lekko brązowa. Mogą się pojawiać nacieki zapalne, krwiste strupy. Zmiany skórne są symetryczne i występują głównie na twarzy, na górnych częściach ramion i pleców, na kończynach oraz grzbietach rąk i stóp. Za każdym razem zmianom skórnym towarzyszy dokuczliwy świąd.
Skóra atopowa wymaga szczególnej troski – jest nadwrażliwa, dlatego preparaty stosowane do jej pielęgnacji muszą być delikatne. Oprócz tego skóra ta wymaga ciągłego nawilżania i odżywiania. Należy unikać substancji mogących zaostrzać objawy stanu zapalnego. Przy AZS konieczne jest prowadzenie kompleksowego leczenia, które obejmuje również działania profilaktyczne.