Atopowe zapalenie skóry to dokuczliwa choroba, która nie omija najmłodszych. Jak wygląda atopowe zapalenie skóry u dzieci?
Atopowe zapalenie skóry
Wyprysk atopowy to choroba skóry, która może mieć alergiczne podłoże. Do jej powstania przyczyniają się także uwarunkowania genetyczne. Występowanie atopowego zapalenia skóry u rodziców, zwiększa ryzyko rozwoju choroby u dziecka. Atopia jest zwykle chorobą na całe życie. Jej dolegliwości są uciążliwe dla alergika i często przysparzają mu kompleksów z powodu wyglądu. Skóra atopowa należy do bardzo wrażliwych i podatnych na bodźce.
Atopowe zapalenie skóry u dzieci
Atopowe zapalenie skóry u dzieci rozwija się najczęściej pomiędzy trzecim a szóstym miesiącem życia. Objawy mogą ustąpić po ukończeniu przez dziecko 5 lat, ale często pozostają na znacznie dłuższy okres lub całe życie. Jeszcze kilka lat temu choroba dotyczyła tylko indywidualnych przypadków. Obecnie skala zachorowań znacząco wzrosła, na co wpływ mają czynniki środowiskowe. Kurz, kosmetyki czy sierść zwierząt domowych to niektóre z potencjalnych alergenów, wywołujących atopię. Również produkty spożywcze takie jak czekolada, truskawki czy mleko mogą wywołać objawy tej uciążliwej choroby skórnej u dzieci.
Objawy atopii
Objawy choroby są bardzo uciążliwe dla dzieci, a ich leczenie nie należy do najprostszych. Wrażliwa skóra jest skłonna do podrażnień. Pojawi się pokrzywka, rumień oraz świąd. Swędząca skóra to chyba najbardziej dokuczliwy objaw atopowego zapalenia skóry. Dzieci drapią swoje ciało, co pogłębia stan zapalny i utrudnia gojenie się ran. Skóra może łuszczyć się, szczególnie na zgięciach kolan i łokci. U małych dzieci, stan zapalny będzie widoczny na twarzy czy na kończynach. Objawom skórnym może towarzyszyć katar, zapalenie spojówek a nawet astma. Sucha skóra wymaga ciągłego nawilżenia i pelengacji.
Leczenie choroby
Proces leczenia atopowego zapalenia skóry u dzieci jest długotrwały i żmudny. Nie ma jednej skutecznej metody, która byłaby w stanie poradzić sobie ze wszystkimi objawami dermatozy. Pacjenci muszą sami zadbać o pielęgnację swojej skóry, stosując odpowiednie kosmetyki. Lekarz może zlecić środki farmaceutyczne, głównie na bazie sterydów, które niwelują uporczywe objawy. Ich stosowanie odbywa się wyłącznie pod ścisłą kontrolą lekarską. Przy atopii warto zwrócić uwagę na dietę dziecka. W przypadku uczulających alergenów, należy wykluczyć je z diety, co zabiegnie powstawaniu zmian skórnych. Skóra potrzebuje także ochrony przeciwsłonecznej. Kosmetyki z filtrem, okulary przeciwsłoneczne i delikatne tkaniny zabezpieczą ciało przed promieniowaniem i pogłębieniem stanu zapalnego.
Katarzyna Antos