detergenty

Detergenty towarzyszą nam podczas sprzątania w domu, w zakładach pracy czy innych miejscach, gdzie używa się chemikaliów. Alergia na detergenty może okazać się groźna dla naszego zdrowia. Co warto wiedzieć na jej temat?

Detergenty – szkodliwe chemikalia

Wszelkie środki chemiczne, których używamy określa się mianem detergentów. Zaliczamy do nich nie tylko płyny ale także kosmetyki czy proszki do prania. Znane nam substancje, którymi myjemy podłogi, toalety czy wszelkiego rodzaju powierzchnie, mogą być szkodliwe dla naszej skóry i ogólnego zdrowia. Środki chemiczne zawierają silne substancje, które radzą sobie z brudem i bakteriami. Dla naszej skóry nie zawsze są one łaskawe. Sam zapach detergentów bywa dla nas drażniący, nie wspominając już o kontakcie ze skórą.

Alergia na detergenty – co uczula?

Alergia na detergenty to reakcja organizmu na substancje, zawarte w środkach chemicznych. Objawiają się one zwykle dolegliwościami ze strony skóry i układu oddechowego. Zapach może być tak silny, że podrażni drogi oddechowe i zwiększy ryzyko rozwoju astmy lub wywoła jej nagły atak. Skóra także nie pozostaje obojętna, jeśli chodzi o detergenty. Po kontakcie z nimi może pojawić się stan zapalny. Obrzęk, wysypka, zaczerwienie czy egzema to niektóre z objawów alergii skórnych na detergenty. Nie bez powodu producenci środków czystości zalecają ich stosowanie tylko w rękawiczkach. Skóra jest wrażliwa na wszelkie czynniki, tym bardziej związki chemiczne o silnym działaniu. Jednym z nich jest chlor. To popularny składnik wybielaczy i środków do mycia oraz dezynfekcji podłóg. Chlor jest substancją drażniącą drogi oddechowe. Wdychanie jego oparów w pomieszczeniach zamkniętych może być niebezpieczne dla alergika. środki chemiczneWszelkiego rodzaju impregnaty do drewna czy farby mogą działać tak samo, wywołując problemy z oczami czy oddechem. Chemikalia to jeden częstych powodów alergii skórnych. Jej objawem może być pokrzywka, która charakteryzuje się obrzękiem i stanem zapalnym skóry, w postaci czerwonych bąbli. Zwykły proszek do prania czy nowy płyn do naczyń może wywołać reakcję uczuleniową na skórze, nawet jeśli do tej pory nie mieliśmy takich problemów skórnych.

Alergia na detergenty bywa bardzo niebezpieczna, jeśli nawdychaliśmy się oparów chemicznych. Duszności niosą ze sobą tragiczne skutki, dlatego alergicy powinni stosować tylko detergenty z atestem, w odpowiednich rękawiczkach. Najlepiej, jeśli uczuleni nie przebywają w zamkniętych pomieszczeniach gdzie odbywa się dezynfekcja czy malowanie. Po zaobserwowaniu niepokojących objawów najlepiej zgłosić się do lekarza, tym bardziej, gdy pojawią się problemy z oddychaniem.

Katarzyna Antos