leczenie za pomocą światła

Alergiczną chorobę skórną, taką jak atopowe zapalenie skóry, można leczyć przy wykorzystaniu różnych metod. Na czym dokładnie polega leczenie za pomocą światła?

Atopowe zapalenie skóry

Stan zapalny skóry określany mianem atopii, bardzo często jest związany z alergią. Zarówno pyłki roślin czyli alergeny wziewne jak i alergeny pokarmowe mogą podrażniać wrażliwą skórę. Choroba występuje w każdym wieku, ale najbardziej uciążliwa jest u dzieci. Ma postać przewlekłą, co oznacza okresy remisji oraz nasilonych zmian skórnych. Dodatkowymi dolegliwościami, które oprócz pokrzywki czy rumienia pojawiają się w atopii, jest katar alergiczny oraz astma. Atopowe zapalenie skóry objawia się dokuczliwym swędzeniem i obrzękiem skóry. Świąd wywołuje uczucie drapania, co może tylko pogarszać stan skóry. Wiele czynników wpływa na zmiany atopowe. Jednym z nich jest stres. Lekarze wciąż poszukują skutecznych metod leczenia choroby.

Leczenie za pomocą światła

Fototerapia to leczenie za pomocą światła i zarazem jedna z innowacyjnych metod terapii atopowego zapalenia skóry. Zwykle przy atopii stosuje się leki sterydowe oraz preparaty do pielęgnacji wrażliwej skóry atopowej. Najprostszą formą fototerapii jest wystawienie ciała na działanie naturalnych promieni słonecznych. Oczywiście takie opalanie powinno odbywać się pod kontrolą, ponieważ zbyt długi czas przebywania na słońcu może nasilić zmiany skórne. Alternatywą dla światła słonecznego jest użycie sztucznego światła ultrafioletowego (UVA)A i UVB. Tego typu leczenie wymaga kilku tygodniu. Terapia światłem powinna być prowadzona pod czujnym okiem i kontrolą lekarza. Nadmiar promieniowania ultrafioletowego niesie ze sobą ryzyko rozwoju groźnego raka skóry, jakim jest czerniak, dlatego nie powinno się na własną rękę przeprowadzać fototerapii. Fototerapia jest skuteczna, przy zachowaniu bezpieczeństwa i dostosowaniu się do wszystkich zaleceń alergologa lub dermatologa.

zapalenie skóryNaświetlania mogą przynieść ulgę chorej skórze. Po regularnych sesjach, przeprowadzonych w bezpiecznych warunkach będzie można zauważyć równicę w wyglądzie skóry i zmian atopowych. Pamiętajmy, że takie leczenie nalezy wcześniej skonsultować z lekarzem, który zdecyduje, czy możemy rozpocząć terapię.

Katarzyna Antos