alergia skórna

Uciążliwy świąd, zaczerwieniona skóra i wypryski to dla niektórych tragiczny obraz. Alergia skórna niejedną osobę wpędziła w kompleksy. Jednak zamiast użalania się, zdecydowanie lepiej zacząć działać. Jak walczyć z uczuleniem?

Alergia skórna

Alergia skórna jest jedną z najbardziej uciążliwych, ponieważ objawia się głównie na naszym ciele. Chora skóra to wynik kontaktu z alergenem. Co ciekawe, nie tylko kosmetyki czy substancje chemiczne mogą powodować alergie skórne. Również produkty spożywcze czy pyłki roślin przyczyniają się do wzrostu osób, borykających się z tego typu uczuleniem. Alergia skórna powoduje powstawanie zmian w postaci wyprysku, świądu czy rumienia. Swędząca pokrzywka czy łuszcząca się skóra doprowadza do szaleństwa osoby uczulone. Walka z alergią wymaga dużej cierpliwości. Jednak dzięki właściwej pielęgnacji i leczeniu skóry, można znacząco poprawić jej stan.

Jak walczyć z uczuleniem?

chora skóraWalkę z uczuleniem najlepiej rozpocząć od wyeliminowania z naszego otoczenia uczulającego czynnika. Takie zadanie może okazać się bardzo trudne, ale warto próbować. W przypadku produktów spożywczych sprawa jest prosta. Należy wyeliminować je z diety. Alergik musi także dokładnie czytać etykiety produktów, sprawdzając ich skład. Pamiętajmy, że mleko nie jest tylko i wyłącznie składnikiem nabiału. Znajdziemy je także w wędlinach i mięsie, więc uczulenie muszą być ostrożni przy wyborze jedzenia. Inne alergeny takie jak kosmetyki czy środki czystości równie łatwo wyeliminować i zastąpić hipoalergicznymi produktami. Problem mogą stanowić wszechobecne pyłki i kurz. Na szczęście można ograniczyć ich ilość, przynajmniej w miejscu pracy czy własnym domu. Wystarczy zamontować filtr powietrza, często odkurzać podłogi i zrezygnować z tekstylnych elementów wystroju wnętrz bądź ograniczyć ich ilość. Najbardziej pokrzywdzona w alergii skórnej jest nasza skóra. Walka z uczuleniem polega więc na leczeniu zmian, za pomocą środków farmakologicznych i kosmetyków do pielęgnacji skóry alergicznej. Sucha i podrażniona skóra wymaga zastosowania produktów nawilżających, które zregenerują naskórek i zapewnią właściwą barierę ochronną. Regularne stosowanie takich preparatów pomoże w odzyskaniu zdrowego wyglądu skóry.

Katarzyna Antos