roztocza kurzu

Atopowe zapalenie skóry to częsta diagnoza, którą słyszą nie tylko alergicy. Wiele czynników wpływa na przebieg choroby. Czy roztocza mogą nasilać objawy?

Atopowe zapalenie skóry

Atopia to problem wielu osób, w szczególności tych najmłodszych. Atopowe zapalenie skóry ma podłoże alergiczne oraz genetyczne. Obecność choroby u rodziców, zwiększa ryzyko jej rozwoju u dziecka. Schorzenie jest zaliczane do chorób cywilizacyjnych, ponieważ liczba chorych wciąż rośnie. Styl życia oraz inne czynniki znacząco wpływają na stan skóry. W przypadku atopowego zapalenia skóry, jest ona pozbawiona naturalnej bariery ochronnej. Przez to szkodliwe alergeny mogą podrażniać jej strukturę.

Czy roztocza mogą nasilać objawy AZS?

Sucha skóra, rumień, pokrzywka, wysypka i na dodatek uporczywy świąd, to typowe objawy atopowego zapalenia skóry. Nie dość, że są widoczne na ciele, bywają bolesne i bardzo uciążliwe. Objawy AZS nawracają. Choroba ma charakter przewlekły, a jej leczenie nie należy do najłatwiejszych. Do czynników nasilających zmiany chorobowe zaliczamy roztocza. Mikroskopijne pajęczaki, czyli roztocza kurzu domowego to trudny przeciwnik każdego alergika. Roztocza są obecne w naszym środowisku. Uwielbiają suche i ciepłe pomieszczenia. Znajdują się na wszelkich powierzchniach tekstylnych, takich jak tapicerki, dywany, firany, zasłony czy pościel. Alergeny kurzu to odchody roztoczy, które wpływają na stan zapalny skóry. Roztocza kurzu domowego żywią się naskórkiem ludzkim, a ten osób chorych na atopowe zapalenie skóry, ma dla nich znacznie wyższą wartość odżywczą. Stąd możliwe nasilenie objawów choroby, przy ekspozycji na tego typu alergeny powietrznopochodne.

Kontakt skóry chorej na AZS z powierzchnią, na której znajdują się roztocza kurzu domowego, może skutkować natychmiastową lub opóźnioną reakcją alergiczną, zwiększeniem świądu czy nasileniem rumienia skórnego. Dodatkowo, u alergika mogą pojawić się takie objawy astmy oskrzelowej czy alergicznego nieżytu nosa. Im większa ekspozycja skóry na alergeny, tym bardziej zaostrzone reakcje kontaktowe. Osoby chore powinny zadbać o jak najmniejszy kontakt z roztoczami, co nie zawsze jest możliwe.

Eliminacja roztoczy

kurzTrudno całkowicie wyeliminować roztocza z naszego otoczenia. Nawet codzienne sprzątanie nie jest w stanie usunąć wszystkich roztoczy z naszego domu czy miejsca pracy. Ich ilość możemy ograniczyć, poprzez dbanie o czystość oraz stosowanie kilku zasad. W przypadku atopowego zapalenia skóry warto pozbyć się tekstyliów, takich jak dywany czy zasłony. Alergik powinien mieć pościel antyalergiczną. Wszelkie pluszowe zabawki są siedliskiem kurzu, więc ich pozbycie się także będzie dobrym pomysłem. Inaczej będziemy musieli zamrażać je co jakiś czas i regularnie prać, by pozbyć się roztoczy. Odkurzacz najlepiej wyposażyć w filtr antyalergiczny. Nowoczesne systemy wentylacyjne czy klimatyzacyjne oferują oczyszczanie powietrza, co także może mieć wpływ na poprawę zdrowia i komfort życia. Atopicy powinni unikać sprzątania strychu czy innych pomieszczeń, gdzie zbiera się duża ilość kurzu. Zmniejszenie ich ilości korzystnie wpłynie na stan skóry.

Katarzyna Antos