atopowe zapalenie skóry a sezon grzewczy

atopowe zapalenie skóry a sezon grzewczy

Wraz z pierwszymi przymrozkami i chłodnymi, jesiennymi wieczorami rozpoczyna się sezon grzewczy. Niska temperatura za oknem skłoniła nas do uruchomienia pieców i odkręcenia kaloryferów, dzięki czemu w naszym domu jest ciepło i przytulnie. Niestety, osoby cierpiące na atopowe zapalenie skóry mogą z tego powodu zaobserwować nasilenie objawów swojej choroby.

Skóra atopowa jest pozbawiona płaszcza hydrolipidowego, który pełni funkcje ochronne, przez co łatwo się przesusza. Dlatego przegrzane powietrze w okresie grzewczym dodatkowo prowadzi do zaostrzenia symptomów wyprysku atopowego takich jak uciążliwy świąd czy łuszczenie naskórka.

Nasilenie objawów AZS w sezonie grzewczym

Woda w naszej skórze występuje w dwóch odmianach: ulegającej migracji i strukturalnej. Ta pierwsza nieustannie krąży i przechodzi przez różne warstwy naskórka, aż dochodzi do warstwy rogowej, skąd paruje do atmosfery. Woda strukturalna jest za to związana z różnymi biologicznymi cząsteczkami takimi jak kwas hialuronowy. Utrata wody przez naskórek jest spowodowana różnicami w jej stężeniach w poszczególnych warstwach skóry. W ich wyniku następuje proces dyfuzji, czyli przemieszczanie cząsteczek wody z obszarów o wyższym jej stężeniu do miejsc o stężeniu niższym, czyli z głębszych warstw skóry właściwej do naskórka, a stąd – poza nasze ciało. Właśnie to zjawisko odpowiedzialne jest za wysuszanie skóry. W sezonie grzewczym powietrze w naszych mieszkaniach jest ciepłe i suche, co nasila transepidermalną utratę wody. Dotyczy to zwłaszcza osób cierpiących na atopowe zapalenie skóry, których naskórek nie jest pokryty ochronną warstwą lipidów, przez co z łatwością się wysusza. W sezonie grzewczym nagrzane przez kaloryfery powietrze traci wilgoć, dlatego jest bardzo suche. Dodatkowo w okresie jesienno-zimowym unikamy wietrzenia pomieszczeń, by nie obniżyć temperatury w mieszkaniu. To także sprawia, że wilgotność w naszym domu jest na bardzo niskim poziomie. Z tego powodu skóra atopików w sezonie grzewczym staje się jeszcze bardziej wysuszona i popękana. Pojawiają się na niej grudki i pęcherzyki, a naskórek mocno się łuszczy. Nasila się także uciążliwy świąd, przez co chory intensywnie się drapie. Prowadzi to do wtórnych, trudnych do wyleczenia infekcji bakteryjnych, wirusowych lub grzybiczych.

Jak dbać o skórę atopową w sezonie grzewczym?

Szaruga i jesienne chłody zachęcają nas do uruchomienia ogrzewania. Musimy jednak pamiętać, że temperatura w mieszkaniu osoby z atopowym zapaleniem skóry nie powinna przekraczać 20°C. Warto także zawiesić na kaloryferach wypełnione wodą kamionki lub mokre ręczniki, by podnieść wilgotność powietrza. Pamiętajmy, by przed włączeniem pieca przetrzeć wszystkie kaloryfery wilgotną szmatką, by zapobiec rozprzestrzenianiu się kurzu i roztoczy wraz z ogrzanym powietrzem. Istotne jest także wietrzenie wszystkich pomieszczeń, szczególnie przed snem. Naturalnymi nawilżaczami w mieszkaniu są kwiaty doniczkowe. Przy wyborze roślin musimy jednak pamiętać, że niektóre z nich wydzielają substancje, które mogą uczulać i drażnić skórę atopową. Możemy również korzystać z nawilżaczy powietrza, dostępnych w sklepach ze sprzętem AGD. Do wyboru mamy wiele typów tych urządzeń, różniących się od siebie sposobem działania oraz ceną. Najtańsze i najprostsze są nawilżacze parowe, które podgrzewają wodę i wydzielają ją w postaci sterylnej, drobnej mgiełki. Część urządzeń ma równocześnie funkcję oczyszczania i nawilżania powietrza, co może być dobrym rozwiązaniem szczególnie wtedy, gdy na AZS choruje więcej domowników. Dbałość o odpowiednią wilgotność w mieszkaniu jest bardzo pomocne, gdy chcemy zapobiec przesuszaniu się skóry atopika. Najważniejsza w sezonie grzewczym jest jednak jej codzienna, właściwa pielęgnacja. Atopik powinien sięgnąć po specjalne preparaty nawilżające i natłuszczające, stworzone specjalnie z myślą o jego przypadłości.

Emolienty – jakie wybrać?

Emolienty to wyjątkowe preparaty stworzone z myślą o atopikach, dzięki zawartości substancji natłuszczających zapobiegają one przeznaskórkowej utracie wody, zatem pośrednio wykazują działanie nawilżające. W zależności od konsystencji i składu mają różne funkcje i działanie, dlatego nie warto ograniczać się tylko do jednego preparatu. W okresie grzewczym, gdy atopik cierpi na zaostrzenie objawów, warto wybrać emolienty bogate w substancje redukujące świąd i zmniejszające ryzyko zakażeń. Pamiętajmy, by wszystkie preparaty pochodziły z jednej serii. Jedynie wtedy skutecznie się uzupełniają i zapewniają kompleksową ochronę atopowej skóry. Uważnie czytajmy skład emolientów podany na ich opakowaniu – najlepsze preparaty nie zawierają środków zapachowych, sztucznych barwników czy substancji konserwujących, a jeśli są konieczne, ich ilość ogranicza się do niezbędnego minimum.  Warto pamiętać, iż w przypadku składów INCI obowiązuje zasada, że na początku listy podaje się substancje, których stężenie w kosmetyku jest najwyższe, a pod koniec te, których produkt zawiera najmniej. Gdy wybieramy emolient, zwróćmy uwagę na kolejność wymienionych składników i nie kupujmy takich, w których szkodliwe substancje są na początku składu. Spośród produktów dostępnych na rynku na uwagę zasługują emolienty Latopic®. Hamują one błędne koło napędu AZS. Wysuszona skóra atopika dokuczliwie swędzi, przez co chory drapie się, drażniąc mechanicznie naskórek. Uszkodzona bariera ochronna skóry staje się wtedy przepuszczalna dla drażniących substancji oraz bakterii, które wywołują nadkażenia. Prym wśród drobnoustrojów wiedzie gronkowiec złocisty, odpowiedzialny za większość infekcji u chorych na AZS. Wywołuje on stan zapalny, który przyczynia się wtórnie do utraty wilgotności przez skórę i świądu, przez co koło się zamyka. Emolienty Latopic® zapobiegają tym objawom, ponieważ jako jedyne zawierają metabolity bakterii kwasu mlekowego z rodzaju Lactobacillus, które wykazują działanie przeciwdrobnoustrojowe i tym samym ograniczają namnażanie gronkowca złocistego.

Kompleksowe leczenie atopowego zapalenia skóry

W skład specjalistycznej linii emolientów Latopic® wchodzą: Żel do mycia ciała i włosów, Regenerujący krem do rąk, Krem do twarzy i ciała, Emulsja do ciała oraz Emulsja do kąpieli, które można stosować od 1. dnia życia  małego atopika. Preparaty te działają w siedmiu kluczowych dla zdrowia skóry obszarach. Wpływają na jej prawidłowe nawilżenie, natłuszczenie i odżywienie. Uzupełniają lipidy, które tworzą ochronną barierę, zapobiegającą wnikaniu alergenów i drobnoustrojów w głąb skóry. Do tego łagodzą świąd i podrażnienia, a także zapewniają regenerację uszkodzonego naskórka. Kurację emolientami znakomicie uzupełni Latopic® doustny. Jest to probiotyk stworzony z myślą o polskich atopikach. Zawiera szczepy bakterii z rodzaju Lactobacillus dostosowane do mikroflory jelitowej polskich dzieci. Zwiększają one szczelność bariery jelitowej, dzięki czemu nie przechodzą przez nią alergeny odpowiedzialne za uczulenia pokarmowe. W efekcie następuje zmniejszenie nasilenia zmian skórnych związanych z wypryskiem atopowym. Dopiero jednoczesne zastosowanie emolientów i doustnego probiotyku z linii Latopic® zapewnia kompleksowe leczenie atopowego zapalenia skóry. W ten sposób uderzamy zarówno w źródło problemów z wypryskiem atopowym (doustny Latopic®), jak i w jego przykre objawy (emolienty Latopic®).

Wielkie Testowanie produktów Latopic®

W ramach kampanii Pierwszy Krok w AZS rusza Wielkie Testowanie produktów Latopic®. Akcja przeznaczona jest dla rodziców maluszków cierpiących na atopowe zapalenie skóry. Jedyne, co muszą zrobić, to wypełnić ankietę dostępną na stronie Pierwszy Krok w AZS. Należy ją uzupełnić do północy 23.10.2016. Spośród osób, które wypełnią ankietę rekrutacyjną, Komisja Konkursowa wybierze 100 rodziców, którym prześle wszystkie produkty z linii Latopic® (5 emolientów + 3 opakowania doustnego produktu Latopic®). Uczestnicy akcji będą mieli trzy miesiące na ich wypróbowanie. W międzyczasie zostaną poproszeni o podzielenie się z organizatorami swoimi obserwacjami.  Trzy rodziny, które podzielą się najciekawszymi opiniami, zostaną nagrodzone rocznym zapasem preparatów do skóry atopowej z serii  Latopic®. Będą również miały szansę na udział w filmiku opowiadającym o ich zmaganiach z AZS. Więcej informacji nt. produktów Latopic® znajdziesz na stronie internetowej www.latopic.pl

wielkie testowanie Latopic

Tekst sponsorowany