AZS

Atopowe zapalenie skóry jest chorobą dermatologiczną o podłożu alergicznym, ale wśród czynników zapalnych, wyróżniają się także znane nam alergeny obecne w powietrzu. Jaką rolę w leczeniu AZS odgrywa eliminacja alergenów wziewnych?

AZS

AZS, czyli atopowe zapalenie skóry. Choroba, dawniej nazywana świerzbiączką może mieć podłoże genetyczne i alergiczne. Ryzyko rozwoju atopowego zapalenia skóry rośnie wraz z obecnością choroby u rodziców. Pierwsze objawy choroby mogą wystąpić już w wieku niemowlęcym. Objawy AZS są wyjątkowo uciążliwe. Uporczywy świąd, wysypka, czy pokrzywka – to najbardziej charakterystyczne oznaki atopii. Choroba wymaga leczenia, które jest długotrwałe i wymaga wiele cierpliwości.

Leczenie AZS

W leczeniu AZS stosuje się różnego rodzaju środki. Najważniejsze jet ograniczenie kontaktu z alergenami, wywołującymi stan zapalny. Lista drażniących substancji jest bardzo długa. Nawet klimat, ubranie czy inne czynniki mogą nasilać zmiany chorobowe, pogarszając stan skóry. Leczenie atopowego zapalenia skóry polega także na szczególnej dbałości o otoczeni, czyli pościel oraz strój alergika i zachowanie czystości wdanym miejscu. Drażniące tkaniny czy kurz mogą podrażniać skórę i nasilać świąd. W terapii stosuje się także środki farmakologiczne. Nasilone objawy choroby lekarz może zlecić leki sterydowe. Steroidy mają silne działanie i powinny być przyjmowane pod ścisłą kontrolą lekarską. Dokuczliwe objawy łagodzą także leki przeciwhistaminowe oraz specjalistyczne kosmetyki, przeznaczone dla wrażliwej skóry atopowej. Osoba chora nie może zapominać o odpowiedniej pielęgnacji ciała, co także jest częścią skutecznego leczenia.

Eliminacja alergenów wziewnych

alergenyEliminacja alergenów wziewnych jest bardzo ważna, ponieważ roztocza kurzu domowego, sierść zwierząt domowych czy pyłki roślin są substancjami drażniącymi dla alergików, także skórnych. Mikroskopijne alergeny unoszą się w powietrzu, osiadają się na tkaninach, włosach i skórze. W tym celu należy ograniczyć kontakt ze zwierzętami, które nas uczulają. Roztocza znajdują się na wszelkiego rodzaju tekstyliach, których w miarę możliwości warto się pozbyć. Należy także często wietrzyć mieszkanie i je regularnie sprzątać, co zminimalizuje liczbę szkodliwych alergenów. Dla większego komfortu można zadbać o systemy filtrujące powietrze czy specjalne filtry antyalergiczne do odkurzaczy. Ilość alergenów zniweluje także pościel hipoalergiczna.

Atopowe zapalenie skóry to trudna w leczeniu choroba skóry, jednak dzięki eliminacji alergenów wziewnych jej objawy można złagodzić. Wprowadzenie w życie kilku zasad pozwoli na bardziej efektywne leczenie choroby, jaką jest AZS.

Katarzyna Antos