
Atopia to nieprawidłowa reakcja organizmu na pozornie niegroźne bodźce. Pod nazwą chorób atopowych można wyróżnić kilka dolegliwości – takie jak zapalenie spojówek, astma oskrzelowa, katar związany z uczuleniem na pyłki lub roztocza oraz objawy skórne. Naukowcy nie są do końca pewni, z czego wynika atopia. Jej przyczyną może być czynnik genetyczny.
Czynniki genetyczne.
Choroby związane z atopią są trudne do wyleczenia, jeśli nie znamy czynnika, który je wywołuje. Podręcznikowym przypadkiem takiej choroby jest atopowe zapalenie skóry. Skóra jest przez cały czas bardzo sucha i się łuszczy. Choroba powoduje zmniejszenie płaszcza lipidowego skóry, przez co kolejne alergeny mogą do niej wnikać jeszcze łatwiej – choroba zatacza zatem błędne koło. Leczenie chorób atopowych jest trudne i długotrwałe, a rokowania nie należą do zachęcających. Leczenie atopii polega na odczulaniu poprzez serie zastrzyków w klinice odczulania lub stosowanie środków podjęzykowych. W przypadku niektórych uczuleń choroba znika z wiekiem.
*Treści zawarte na serwisie Alergie-skorne.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Alergie-skorne.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.