Systematycznie wzrasta liczba osób zmagających się z atopowym zapaleniem skóry. AZS to przewlekła, dokuczliwa i trudna do wyleczenia dolegliwość, której przyczyny występowania są złożone. Najczęściej atopowe zapalenie skóry ma podłoże genetyczne, ale czynniki środowiskowe i psychologiczne mogą nasilać objawy towarzyszące tej chorobie.
AZS jest określane przez Światową Organizację Zdrowia jako wyprysk i przewlekła oraz nawrotowa choroba zapalna skóry, o typowej morfologii i lokalizacji zmian skórnych. Cechą charakterystyczną atopowego zapalenia skóry jest dokuczliwy świąd.
Rozpoznanie atopowego zapalenia skóry
Zgodnie z klasyfikacją zaproponowaną przez Hanifina i Rajkę, aby rozpoznać AZS należy stwierdzić występowanie co najmniej 3 z 4 głównych objawów. Te symptomy to: świąd, przewlekły i nawrotowy przebieg, charakterystyczna morfologia (u niemowląt i dzieci policzki i kończyny, u dorosłych zgięcia stawów, skóra karku oraz stopy) oraz atopia w wywiadzie rodzinnym. U chorych mogą też wystąpić tzw. objawy mniejsze: m.in. suchość skóry, rybia łuska, natychmiastowe reakcje skórne, zacienienie wokół oczu, łupież biały, podwyższony poziom IgE, wczesne pojawienie się fałd skórnych, świąd po spoceniu, nietolerancja pokarmów, nawrotowe zapalenie spojówek itd. Objawy mniejsze mają znaczenie w stwierdzeniu AZS w przypadku braku jednego z objawów głównych.
Zmiany skórne, które towarzyszą atopowemu zapaleniu skóry, według ogólnej klasyfikacji można podzielić na 3 grupy: ostre, podostre i przewlekłe. W przypadku zmian ostrych najczęściej mamy do czynienia z czerwonymi, swędzącymi grudkami na podłożu rumieniowym. Towarzyszy im wysięk zapalny. Cechą charakterystyczną zmian podostrych jest rumień, zadrapania oraz strupy. Przewlekłe zmiany objawiają się pogrubieniem skóry, rozdrapanymi grudkami i guzkami. AZS przebiega z okresami zaostrzeń i remisji, więc najczęściej wszystkie trzy zmiany występują naprzemiennie bądź w jednym czasie.
Emolienty w leczeniu AZS
Podstawą leczenia jest regularne, codzienne stosowanie emolientów, czyli preparatów przywracających prawidłową funkcję bariery naskórkowej. Należy stosować je 2-3 razy dziennie, gdyż czas ich działania wynosi 4-6h, rozprowadzając na skórze cienką warstwę produktu. Warstwa emolientu zabezpiecza skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych takich jak mróz, wiatr czy substancje drażniące obecne w proszkach do prania. Efekt ten uzyskujemy poprzez odtworzenie i utrzymanie płaszcza hydrolipidowego na powierzchni naskórka.
Emolienty Latopic® dedykowane są osobom, które mają atopową, suchą, oraz skłonną do podrażnień skórę. Można je stosować już od 1. dnia życia dziecka. Jako jedyne na polskim rynku zawierają metabolity Lactobacillus (bakterii kwasu mlekowego), które wykazują działanie przeciwdrobnoustrojowe, pomagają ograniczać rozwój gronkowca złocistego, który odpowiada za stany zapalne u osób ze skórą atopową. Za działanie przeciwświądowe odpowiadają polidokanol oraz kompleks przeciwświądowy, a prezycyjnie dobrane składniki sprawiają, że emolienty Latopic® działają na siedmiu kluczowych dla zdrowia skóry płaszczyznach: nawilżają, natłuszczają, odżywiają, łagodzą świąd i podrażnienia, regenerują uszkodzony naskórek oraz uzupełniają lipidy międzykomórkowe.
W skład linii emolientów Latopic® wchodzą: krem do twarzy i ciała, emulsja do ciała oraz emulsja do kąpieli.
Oprócz stosowania odpowiednio dobranych emolientów ważna jest też konsultacja z lekarzem dermatologiem, gdyż w niektórych przypadkach (zaostrzenia choroby) może być niezbędne podanie leków np. glikokortykosteroidów.
Kompleksowe postępowanie w AZS
Aby leczenie AZS przyniosło spodziewane efekty, ważne jest działanie kompleksowe. Emolienty działają zewnętrznie na objawy alergii natomiast specjalistyczne probiotyki przeznaczone tylko i wyłącznie dla osób z alergią, działają od wewnątrz na przyczyny alergii. Jest to ważne, gdyż badania naukowe dowiodły, iż kluczową rolę w leczeniu chorób o podłożu alergicznym (w tym AZS) odgrywa modyfikacja mikroflory jelitowej.
Przykładem probiotyku pomocnego w leczeniu atopowego zapalenia skóry jest Latopic® . To jedyny, dostępny na rynku preparat zawierający starannie wyselekcjonowane, polskie szczepy bakterii kwasu mlekowego przebadane pod kątem alergii pokarmowej i AZS.
Wpływ bakterii kwasu mlekowego zawartych w probiotyku Latopic® polega na hamowaniu odpowiedzi alergicznej. Produkt ten przyczynia się też do uszczelnienia bariery jelitowej, która w przypadku AZS ulega rozszczelnieniu. W rezultacie Latopic® doustny przyczynia się do zmniejszenia nasilenia i rozległości zmian skórnych oraz zmniejszenia świądu skóry.
Więcej informacji na temat preparatów Latopic® (skład, dawkowanie, działanie i efekty) dostępnych jest na stronie www.latopic.pl
Artykuł sponsorowany