alergie

Alergie skórne objawiają się pod różną postacią. Niektóre dolegliwości są mniej bolesne i widoczne, inne zaś towarzyszą chorym przez lata. Czy alergie skórne to już problem XXI wieku?

Liczne alergie

Liczba osób uczulonych nieustannie rośnie. Coraz częściej z alergią rodzą się dzieci. Przyczyn możemy szukać wśród wielu czynników. Alergia jest odpowiedzią układu odpornościowego na dane alergeny. Niektóre substancje, tworzywa czy pokarmu, ludzkie ciało możemy przyjmować jako obce, co objawia się różnymi reakcjami alergicznymi. Uczulać może dosłownie wszystko, dlatego życie alergika bywa dość trudne. Objawy alergii mogą być uciążliwe, przeszkadzając w codziennym funkcjonowaniu.

Alergie skórne – problem XXI wieku

Alergie skórne to jedna z największych grup uczuleń. W obecnych czasach, najwięcej chorujących to dzieci. Ilość alergików pozwala na określenie problemu mianem powszechnego. Najtrudniejszą chorobą skórną o podłożu alergicznym jest atopowe zapalenie skóry. Choroba charakteryzuje się nieregularnym przebiegiem i licznymi zmianami skórnymi takimi jak świąd, wysypka, zaczerwienienie czy łuszczenie. Atopowa skóra jest niezwykle sucha i łatwo ją uszkodzić. Najbardziej dokuczliwy bywa świąd, ponieważ wywołuje drapanie. Taka czynność pogarsza stan skóry i błędne koło się zamyka. W łagodzeniu dolegliwości pomagają specjalistyczne kosmetyki nawilżające oraz leki sterydowe, przepisywane przez lekarzy. Ci zaś są bezradni w przeciwdziałaniu chorobie, ponieważ jednym z czynników są również geny. Zanieczyszczenie środowiska i stresujący tryb życia powodują, że przybywa liczba pacjentów. W przypadku alergii skórnych od ukąszeń czy kosmetyków objawy mogą minąć nawet po kilku godzinach. Inaczej jest niestety z atopowym zapaleniem skóry. Choroba może towarzyszyć alergikowi nawet przez całe życie.alergie-skorne

Nasz świat ciągle się rozwija, przemysł i technologie idą do przodu. Zmiany te można uznać zarówno za pozytywne jak i negatywne. Biorąc pod uwagę aspekt zdrowia, postęp prowadzi do większej liczby chorób i także alergii. Mimo, że powstaje więcej leków czy nowoczesnych metod, alergie skórne wciąż pozostają problemem trudnym do rozwiązania. Miejmy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości znajdą się jeszcze bardziej skuteczniejsze metody leczenia objawów uczuleń skórnych i ich zapobiegania.

Katarzyna Antos