pokrzywka

Objawy uczulenia mogą pojawić się na skórze. W przypadku dzieci bywają dokuczliwe. Co zrobić, gdy pojawi się pokrzywka u dzieci – jak przynieść ulgę maluszkowi?

Pokrzywka u dzieci

Dość często obserwuje się pokrzywkę u dzieci. To dolegliwość skórna, która charakteryzuje się zmianami, podobnymi do poparzenia pokrzywą, stąd nazwa schorzenia. Bąble mogą wystąpić na całym ciele lub tylko w określonych miejscach. Stan zapalny pojawiający się przy pokrzywce wywołuje uczucie swędzenia i bólu. Pokrzywce towarzyszą często problemy z układem oddechowym, dlatego nie należy bagatelizować objawów schorzenia, szczególnie w przypadku dzieci. Wyróżnia się trzy typu pokrzywki – ostrą, nawracającą i przewlekłą. U maluchów najczęściej rozpoznaje się pokrzywkę ostrą. Ta skórna dolegliwość pojawia się u dzieci zazwyczaj jako reakcja alergiczna na leki, pokarmy lub ukąszenia owadów.

Jak przynieść ulgę maluszkowi?

dzieci

Istnieją sprawdzone sposoby na pokrzywkę u dzieci. W przypadku ostrej formy alergii skórnej, przyczyną mogą być produkty pokarmowe takie jak cytrusy. Wtedy, najlepszym rozwiązaniem na pozbycie się świądu i bąbli jest wprowadzenie diety eliminacyjnej. Odstawienie alergenu spowoduje zmniejszenie stanu zapalnego i powrót skóry do normalnego stanu. Pokrzywka może wymagać pomocy środków farmakologicznych, w szczególności, gdy towarzyszą jej problemy z oddychaniem. Zazwyczaj lekarze przepisują leki i maści antyhistaminowe. Przy nasilonych objawach także glikokortykosteroidy systemowe. Gdy u dziecka wystąpi zmiana barwy głosu czy duszności, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem, ponieważ istnieje wtedy zagrożenie życia. Pokrzywka zwykle mija po kliku godzinach lub dniach. Objawy mogą utrzymywać się nawet 6 tygodni, dlatego nie warto zwlekać z konsultacją lekarską. Po zakończeniu leczenia zaleca się unikanie uczulających produktów oraz leków, które wywołały stan zapalny skóry.

Niestety pokrzywka jest schorzeniem, które trudno przewidzieć, dlatego warto obserwować skórę dziecka i reagować, jeśli tylko zauważymy na niej coś niepokojącego.

Katarzyna Antos