magnez

Magnez jest ważnym pierwiastkiem, który pełni różne funkcje w ludzkim organizmie. Jakie znaczenie ma magnez przy alergiach skórnych?

Magnez i jego właściwości

Ten cenny pierwiastek znajdziemy w kościach i mięśniach. Wiele enzymów aktywizuje magnez, co usprawnia pracę całego organizmu. Magnez uczestniczy również w procesie stabilizacji struktur naszego DNA i RNA. Nie można pominąć także jego roli przy krzepnięciu krwi. Niedobór magnezu prowadzi do poważnych upośledzeń układów naszego organizmu, nawet tych poważnych. Niewydolność nerek czy skurcze mięśni to tylko niektóre z możliwych dolegliwości, spowodowanych niedoborem pierwiastka jakim jest magnez. Dlatego niezwykle ważne jest dostarczanie jej odpowiedniej dawki.

Alergie skórne a magnez

Magnez ma związek z wieloma procesami naszego ciała W kwestii alergii skórnych także odgrywa istotną rolę. Zachodzi związek między alergicznymi reakcjami skórnymi a jonami magnezu. Jego niedobór przyczynia się do wzrostu ilości immunoglobulin IgE i podwyższonego stężenia histaminy. Taka sytuacja może skutkować zmianami skórnymi, podobnymi do tych, które pojawiają się przy atopowym zapaleniu skóry. Magnez wpływa korzystnie na ogólny stan skóry i wszelkie zmiany miejscowe. Łagodzi zaczerwienienie oraz stan zapalny. Suplementy z magnezem redukują wyprysk skórny, egzemę, łuszczycę oraz inne dolegliwości skórne o podłożu alergicznym i nie tylko. Odpowiednia ilość cząsteczek magnezu w organizmie hamuje także reakcje skórne przy uczuleniu na nikiel. Dzięki nim, nie pojawiają się objawy kontaktowego zapalenia skóry.

Źródła magnezu

czekolada

Zanim sięgniemy po magnez w postaci suplementów dostępnych w aptekach, możemy wprowadzić do diety produkty spożywcze, które zawierają magnez w naturalnej postaci. Jednym z nich jest czekolada. Gorzka czekolada to źródło magnezu. Jest zalecana szczególnie kobietom w ciąży, u których często obserwuje się niedobór tego pierwiastka. Innym produktem jest awokado, które oprócz magnezu zawiera antyoksydanty. Do diety warto wprowadzić także pestki dyni czy banany. Magnezu dostarczy nam również kasza gryczana.

Magnez działa korzystnie na alergie skórne. Stosowany zarówno miejscowo jak i doustnie może poprawić wygląd podrażnionej skóry. Dodatkowo magnez wpływa na nasze ogólne zdrowie. To niezbędny pierwiastek, bez którego organizm nie funkcjonowałby jak należy.

Katarzyna Antos