Już wieki temu zdobiono ciała rysunkami. Dziś sztuka tatuażu jest bardzo znana i ceniona, jeśli mowa o słynnych artystach z tego kręgu. Tatuaże stanowią nie tylko zwykły obrazek na ciele, mogą pomóc w ukryciu tego, czego nie chcemy pokazywać. Tatuaże a blizny – co warto o nich wiedzieć?
Tatuaże a alergia
W przypadku alergii, tatuaż także może być przyczyną dolegliwości, głównie skórnych. Uczulające bywają barwniki, używane w sztuce tatuażu. Barwnik może zostać potraktowany jako ciało obce, co wówczas zapewni nam podrażnienia skórne. Dlatego przed wykonaniem wybranego wzoru warto upewnić się, czy przypadkiem nie mamy alergii tego typu. Samo wykonanie tatuażu, powinno odbywać się w sterylnych warunkach, w profesjonalnym studiu. Jednorazowe przyrządy i czysty sprzęt gwarantują bezpieczeństwo. Zagrożeniem są infekcje wirusowe, ponieważ sprzęt ma kontakt z naszą skórą i krwią. Wybierając salon, należy wziąć pod uwagę takie kwestie, jak higiena i bezpieczeństwo pracy.
Blizny niczym tatuaże
Można śmiało stwierdzić, że blizny są jak tatuaże, których nie można zmyć. Zostają z nami na całe życie i przypominają o wydarzeniach, które nie zawsze chcemy pamiętać. Blizny mogą być pamiątka po wypadku, próbie samobójczej czy przemocy domowej. Zostawiają ślad nie tylko na ciele, ale także psychice. Przypominają o trudnych i często bardzo bolesnych chwilach. Laserowe usuwanie blizn bywa bardzo kosztowne i nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty. Alternatywą może okazać się tatuaż. Czy można wykonać go na bliźnie?
Tatuowanie blizn
Dermatolog ocenia stan skóry i może pomóc w podjęciu decyzji o jej zakryciu poprzez tatuaż. Nie we wszystkich przypadkach będzie to możliwe. Skóra może bowiem nie przyjąć barwnika, lub blizna może okazać się za świeża. Ale wytatuowanie blizn jest możliwe, a co więcej, często praktykowane. Zakrycie blizny grafiką okazuje się być skuteczną terapią, która pomaga ludziom zapomnieć o krzywdzie czy osobistej tragedii. Tatuaż zasłania bliznę, zakrywając to, czego nie chcemy pokazać, z czym czujemy się niekomfortowo, czego się wstydzimy. Z trendu korzystają nawet kobiety, które przeszły cesarskie cięcie i mają kompleksy dotyczące wyglądu ciała po takiej formie porodu. Wystarczy dobrać odpowiedni wzór, który tak zakryje blizny, że będą praktycznie niewidoczne. Mogą także stać się częścią tatuażu, nadając mu zupełnie oryginalnego wyrazu. Tatuatorzy oceniają, że najlepiej zakrywać blizny wieloletnie. Nawet bardzo duże ślady można umiejętnie pokryć wzorami, tworząc prawdziwe dzieło sztuki, w miejscu okaleczenia.
Złośliwi mogą rzec, że tatuaż jest blizną, ale dla prawdziwych miłośników zdobienia ciała, to zawsze będzie prawdziwa sztuka i wielka precyzja jej tworzenia. Niektórzy artyści, pro bono wykonują tatuaże na bliznach, pomagając tym, którzy pragną zapomnieć zły okres swojego życia, ale nie stać ich na sfinansowanie takiej usługi. W przypadku pieprzyków czy znamion, raczej odradza się wykonywanie w ich obrębie tatuaży. Zawsze najlepiej dokładnie skonsultować się z dermatologiem i tatuatorem, którzy objaśnią nam, czy wykonanie tatuażu będzie możliwe we wskazanym przez nas miejscu.
Katarzyna Antos