skóra dłoni

Z naszego ciała możemy wiele odczytać. Skóra, jej wygląd i zachowanie daje nam wiele sygnałów, które często bagatelizujemy. Dłonie powiedzą, jaki jest nasz stan zdrowia. Jak rozpoznać chorobę czy niedobór witamin?

Pokaż mi swoją dłoń

Podobnie jak stan włosów czy cery, również dłonie mogą okazać się dla nas cenna wskazówką, która skłoni nas do poprawy zdrowia. Często nie trzeba wiele, by uzupełnić witaminy czy minerały, ale najpierw trzeba mieć świadomość na temat problemów zdrowotnych. Dłonie zdradzą nam to, co zaniedbaliśmy, co należy uzupełnić. Dzięki takiej wiedzy będziemy mogli właściwie zadbać nie tylko o stan skóry, ale ogólne zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Jeśli nasze ciało będzie dobrze pracować, z pewnością odwdzięczy się atrakcyjnym i zdrowym wyglądem, nie tylko dłoni.

Opuchlizna

Opuchnięte palce nie zwiastują nic dobrego. Naturalnie, nasze palce nie powinny być grube, widocznie spuchnięte. Taki syndrom może świadczyć o zatrzymaniu wody w organizmie, na co często skarżą się osoby będące na diecie czy mające problemy z tarczycą. Wbrew pozorom, opuchlizna powinna skłonić nas do uzupełnienia płynów i wypijania zdecydowanie większej ilości wody w ciągu dnia. Organizm manifestuje w ten sposób brak wody oraz aktywności. Warto zadbać nie tylko o picie dużej ilości wody, ale ćwiczenia fizyczne.

Popękane opuszki

Zły stan skóry dłoni jest sygnałem alarmowym. Pękające opuszki palców mówią nam o braku witamin, co najprawdopodobniej ma związek z nieprawidłową dietą. Chodzi o niedobór witaminy A, B oraz E, która odpowiada za piękny i zdrowy wygląd skóry. Braki uzupełnimy przez zmianę diety, przede wszystkim wprowadzenie do niej wartościowych produktów odżywczych. Witaminy i minerały to kluczowe substancje, które korzystnie wpłyną na poprawę zdrowia i wyglądu skóry dłoni.

Zaczerwieniona skóra

Rumień na skórze to typowy objaw wielu chorób alergicznych, jak atopowe zapalenie skóry czy egzema. Podrażniona czy dotknięta słońcem skóra również będzie wyraźnie zaczerwieniona. Zaczerwieniona skóra dłoni to często skutek stosowania niewłaściwych kosmetyków czy silnych substancji chemicznych, których używamy do sprzątania. Ręczne pranie czy mycie naczyń płynem o nowym zapachu może skończyć się nieatrakcyjnym wyglądem dłoni. Dlatego lepiej sprzątać w rękawiczkach, a do pielęgnacji wybierać delikatne i hipoalergiczne kosmetyki.

Dziwny kolor skóry

dłoniDoskonale znamy swój naturalny kolor skóry, więc z łatwością zaobserwujemy zmiany z nim związane. Palce mogą przybrać kolor szary lub błękitny, co jest oznaką tzw. objawu Raynauda. Występuje on głównie u młodych kobiet, a jego przyczyną mogą być silne emocje lub zimno. Po jego zaobserwowaniu najlepiej udać się do lekarza, ponieważ sedno problemu może leżeć w poważnej chorobie.

Katarzyna Antos