swedzaca-wysypka

Wiemy, że owoce są smaczne i zdrowe, ale mogą wywoływać również alergie. Swędząca wysypka po zjedzeniu banana to objaw uczulenia. Co należy o nim wiedzieć?

Alergie skórne i pokarmowe

Alergie pokarmowe to jedna z trzech, najczęściej występujących uczuleń. Produkty pokarmowe są popularnymi alergenami, ponieważ zawierają naturalne i sztuczne substancje. Białka roślinne, konserwanty, barwniki czy nawozy, którymi pryskane są rośliny – to wszystko potencjalne alergeny, które warto mieć na oku. Objawy alergii pokarmowej w dużej mierze ujawniają się na skórze. Oprócz nich pojawiają się problemy związane z układem pokarmowym czy oddechowym. Najgroźniejszą dolegliwością alergii jest wstrząs anafilaktyczny. Grozi śmiercią, więc alergicy powinni mieć się na baczności, szczególnie wybierając jedzenie dla siebie i bliskich. Alergie skórne wiążą się z alergiami pokarmowymi. Zmiany skórne mogą być efektem uczulenia pokarmowego.

Alergia na banana

Owoce to dość mocna grupa alergenów, sklasyfikowanych w uczuleniach pokarmowych. Choć są pełne witamin i składników mineralnych, nie zawsze są odpowiednie dla alergików. Alergia na banana najczęściej występuje w postaci alergii krzyżowej na lateks. Rzadziej łączy się z uczuleniem na kasztany jadalne, z którym jako roślina, banan jest spokrewniony. Często obserwuje się dodatnie próby testów alergicznych, w przypadku alergenów takich jak banany. Uczuleni na lateks mogą odczuwać objawy alergii także po zjedzeniu bananów.

Swędząca wysypka po zjedzeniu banana

bananySwędząca wysypka po zjedzeniu banana to jeden z objawów alergii pokarmowej. Wysypka może pojawić się w jamie ustnej oraz na powierzchni całego ciała osoby uczulonej. Dolegliwości jamy ustnej są wynikiem natychmiastowej reakcji na kontakt organizmu, a właściwie mówiąc błony śluzowej z alergenem. Zmiany skórne, które są widoczne w późniejszym czasie, to także alergiczne oznaki. Uczuleniu może towarzyszyć także katar. U alergika, po kontakcie z alergenem, komórki uwalniają histaminę. W przypadku alergii na banana, efektem działania histaminy może okazać się swędząca wysypka. Banan może zawierać salicylany oraz kwas benzoesowy. Te substancje również bywają przyczyną alergii. Niepokojące objawy niwelują leki przeciwhistaminowe oraz glikokortykosteroidy. Silne reakcje mogą okazać się groźne dla uczulonego, dlatego najlepiej unikać jedzenia bananów. W sytuacji wstrząs anafilaktycznego, choremu podaje się adrenalinę. Może być konieczna także hospitalizacja.

Swędząca wysypka po zjedzeniu banana to z pozoru niewinny objaw, ale gdy towarzyszą mu także inne oznaki alergii, robi się groźnie. W trosce o zdrowie i życie alergika należy obserwować reakcje ciała oraz unikać spożywania owoców czy innych uczulających produktów.

Katarzyna Antos