alergeny

Sklepowe półki kuszą kolorowymi opakowaniami kosmetyków dla dzieci. Rodzice nie zawsze wiedzą jakie wybrać dla swojej pociechy, tym bardziej, jeśli mają styczność ze skóra alergiczną. Na które alergeny w kosmetykach dla dzieci należy zwrócić uwagę?

Alergie skórne u dzieci

Skóra dziecka jest znacznie bardziej wrażliwa niż osoby dorosłej. Łatwo ją podrażnić, a szkodliwych substancji w naszym otoczeniu nie brakuje. Zbyt mocny kosmetyk czy nowy płyn do płukania tkanin może wywołać reakcję alergiczną na skórze dziecka. Alergie skórne u najmłodszych występują dość często. Jedną z chorób skórnych na tle alergicznych jest atopowe zapalenie skóry. Objawy takie jak wysypka, sucha i zaczerwieniona skóra czy pokrzywka powinny skłonić rodzica do wizyty u alergologa lub dermatologa.

Alergeny w kosmetykach dla dzieci

W kosmetykach dostępnych na rynku znajduje się wiele substancji, zarówno tych chemicznych jak i naturalnych. Niektóre z nich okazują się szkodliwe dla skóry dzieci. Ochrona zdrowia dziecka to bardzo ważna kwestia. Odpowiedzialni są za nią rodzice, którzy wybierają kosmetyki dla swoich pociech. Czytanie etykiet produktów pielęgnacyjnych powinno być nawykiem rodziców. Wrażliwa skóra dziecka może zareagować na składniki kosmetyków jak na alergeny. W rezultacie otrzymamy skórę z objawami alergii a nie wypielęgnowane i zdrowe ciało.

Zapachowe kompozycje

Pięknie pachnące kosmetyki nie każdemu będą służyć. Dla dziecięcej skóry zapach może okazać się zbyt silny, wręcz drażniący. Skóra może zareagować silnym uczuleniem na substancje zapachowe, których nie brakuje w produktach kosmetycznych. Warto zwrócić uwagę na wszystkie alkohole zawarte w kosmetyku dla dzieci. Tego typu kompozycje mogą być określone w składzie jako perfumy, zapachy czy aromaty. Dla alergicznej skóry polecamy wybierać produkty bezzapachowe.

Związki syntetyczne

alergeny w kosmetykach dla dzieciWiele związków syntetycznych jest zakazanych w produkcji kosmetyków dla dzieci. Niewykształcona skóra nie jest gotowa na ich przyjęcie, co także może skutkować objawami uczulenia. Syntetyki mogą dodatkowo zaburzyć gospodarkę hormonalną organizmu dziecka oraz jego całą pracę. Kosmetyki dla dzieci muszą być wolne od konserwantów. Najlepiej jeśli zawierają naturalne składniki nawilżające delikatną skórę.

Alergeny w kosmetykach dla dzieci to jedna z przyczyn alergii skórnych. Zmiany skórne w postaci wysypki czy pokrzywki potrafią dokuczyć maluchom. Rodzice muszą obserwować ciało swoich dzieci. Do pielęgnacji skóry, powinni wybierać zaś sprawdzone kosmetyki, z jak najbardziej naturalnym i bezpiecznym składem.

Katarzyna Antos