środki zapachowe

Środki zapachowe są obecne w kosmetykach, chemii oraz produktach spożywczych. Alergia na środki zapachowe zwykle pojawia się na skórze. Czym się charakteryzuje?

Środki zapachowe

Piękny zapach perfum czy odświeżacza do powietrza to często zasługa chemicznych substancji, które bywają drażniące. Środki zapachowe są także wykorzystywane w przemyśle spożywczym, wzmacniając walory produktów i gotowych dań. Taki zabieg ma zachęcić nas do większej konsumpcji. Czy kupilibyśmy kosmetyk, który ie zachwycał by nas swoim zapachem? W większości przypadków nie, dlatego producenci wypuszczają na rynek coraz to nowe linie zapachowe. Substancje aromatyzujące choć przyjemne, mogą okazać się szkodliwe dla skóry alergicznej.

Alergia na środki zapachowe

Wzmacniające substancje takie jak środki zapachowe bywają drażniące. Alergia na środki zapachowe może pojawić się u każdego. Wystarczy kontakt z alergizującym składnikiem. Nowy krem do twarzy, perfumy czy mydło będzie zachwycało zapachem, ale efekty jego stosowania niekoniecznie będą pozytywne. Po użyciu produkty z drażniącym naszą skórę zapachem, na ciele może pojawić się wysypka, w postaci drobny krostek. Skóra będzie zaczerwieniona. Może swędzieć. Przy silnym uczuleniu często pojawia się pokrzywka. Ciała przypomina poparzenie pokrzywami. Samo wdychanie zapachu chemikaliów może wywołać taki objaw. Przy obrzęku dróg oddechowych występuje zagrożenie życia, dlatego w takiej sytuacji należy zgłosić się po pomoc lekarską. Alergeny najłatwiej przedostają się do dróg oddechowych, dlatego wrażliwe osoby powinny unikać wdychania oparów świec zapachowych, olejków czy odświeżaczy. Oprócz typowych objawów ze strony skóry czy układu oddechowego, u alergika możemy zaobserwować także ból głowy, zawroty głowy, łzawienie oczu czy kichanie. Uczuleni często skarżą się na ucisk w klatce piersiowej czy nasilenie ataków astmy. Niezwykle drażniąco działają wszelkie chemikalia stosowane podczas prac remontowych. alergia na środki zapachoweFarby, oleje, rozpuszczalniki inne tego typu produkty zawierają chemiczne środki, których zapach bywa silnie drażniący. Osoby uczulone powinny unikać przebywania w takich miejscach, szczególnie przy astmie czy innych chorobach układu oddechowego lub skórnego.

Alergia na środki zapachowe objawia się nie tylko na skórze. To co dla jednych jest pięknym zapachem otulającym ciało, dla innych może być powodem reakcji alergicznej. Uczuleni muszą uważać na wszelkiego rodzaju produkty zapachowe. W przypadku kosmetyków czy środków czystości, zaleca się stosowanie hipoalergicznych produktów, pozbawionych substancji zapachowych i tym samym bezpieczniejszych dla alergików.

Katarzyna Antos