Atopia (AZS)

Skóra atopowa

skóra

Wygląd skóry u pacjenta z AZS zależy od nasilenia objawów choroby. W zależności od wieku osoby chorej mogą to być różne objawy (i różnie umiejscowione).
U niemowląt do zmian skórnych należą charakterystyczne strupy, nadżerki, grudki i inne. Najczęściej znajdują się na policzkach, czole i skórze owłosionej głowy, a także u nasady nosa i płatków uszu.
W cięższych przypadkach mogą objąć pozostałe części ciała – kończyny, pośladki, tułów.
Dzieci z AZS (od 3 do 11 roku życia) – częściej posiadają zmiany na rękach, nadgarstkach, stopach i kostkach a także w zgięciach kolan i łokci – takie umiejscowienie wynika z większej potliwości tych miejsc. Gojenie się zmian skórnych jest utrudnione przez urazy, otarcia i pot. Zmiany mogą ustępować samoistnie, jednak często dochodzi też do wtórnych zakażeń bakteryjnych.
U nastolatków w okresie dojrzewania, oraz u osób dorosłych – skóra jest sucha, zgrubiała, szorstka i lekko brązowa. Mogą się pojawiać nacieki zapalne, krwiste strupy. Zmiany skórne są symetryczne i występują głównie na twarzy, na górnych częściach ramion i pleców, na kończynach oraz grzbietach rąk i stóp. Za każdym razem zmianom skórnym towarzyszy dokuczliwy świąd.
Skóra atopowa wymaga szczególnej troski – jest nadwrażliwa, dlatego preparaty stosowane do jej pielęgnacji muszą być delikatne. Oprócz tego skóra ta wymaga ciągłego nawilżania i odżywiania. Należy unikać substancji mogących zaostrzać objawy stanu zapalnego. Przy AZS konieczne jest prowadzenie kompleksowego leczenia, które obejmuje również działania profilaktyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *