przyczyny-atopowego-zapalenia-skory

 

Atopia to uciążliwa choroba. Ważną rolę odgrywają przyczyny atopowego zapalenia skóry – gdzie szukać winowajcy?

Problematyczna skóra atopowa

Atopowe zapalenie skóry jest bolesnym schorzeniem skórnym, który atakuje osoby w różnym wieku, także dzieci. Towarzyszą mu takie objawy jak świąd, zaczerwienienie skóry, łuszczenie się czy też pękające bąble. Ogniska chorobowe mogą znajdować się na całym ciele, także na twarzy, co jest częstą przyczyną kompleksów, z powodu nieatrakcyjnego wyglądu. Atopowa skóra jest niezwykle wrażliwa na czynniki. Wysoka bądź niska temperatura, tkaniny czy stosowane kosmetyki mogą ją podrażniać. Wymaga ona odpowiedniej oraz regularnej pielęgnacji i stałej ochrony, którą umożliwia stosowanie odpowiednich produktów kosmetycznych, o właściwościach nawilżających i regeneracyjnych.. Choroba może atakować ze wzmożoną siłą w niektórych okresach, szczególnie stresowych.

Przyczyny atopowego zapalenia skóry – gdzie szukać winowajcy?

atopowe-zapalenie-skory

Specjaliści nie potrafią dokładnie wskazać przyczyn choroby. Szukają ich w różnych czynnikach. Uważa się, że dużą rolę odgrywają dziedziczone geny. Skłonność do rozwoju atopowego zapalenia skóry możemy odziedziczyć po rodzicach lub naszych dziadkach. Nawet jeśli jedno z rodziców choruje na azs, prawdopodobieństwo wystąpienia tej dermatozy u dziecka stanowi nawet 30%. W przypadku dwojga rodziców, wskaźnik się podwaja. Cechami wrodzonymi, które sprzyjają powstaniu atopii jest wrażliwość na kosmetyki, wysoką temperaturę, pot oraz suchość skóry.
Jedną z przyczyn może być również nadmierna higiena. Zbyt częste mycie ciała osłabia jej płaszcz lipidowy, który stanowi naturalną barierę ochronną skóry. Następstwem jego uszkodzenia jest nadmierne wysuszenie skóry, co może okazać się pierwszym krokiem do rozwoju azs.
Dolegliwości choroby mogą nasilać się w pomieszczeniach, gdzie unosi się dym papierosowy, znajduje się przetworzona żywność oraz zainstalowana jest klimatyzacja. Osoby cierpiące na atopowe zapalenie skóry muszą uważać na wszelkie czynniki, które mogłyby dodatkowo podrażnić skórę, zwiększając jej stan zapalny oraz utrudniając jej leczenie.

Winowajców atopowego zapalenia skóry możemy szukać wszędzie. Wszystko co nas otacza może mieć wpływ na stan naszej skóry. Dbając o jej pielęgnację i ochronę, złagodzimy objawy pojawiające się przy atopii.