Bywają bolesne i bardzo uciążliwe. Walka z nimi jest długotrwała i wymaga właściwej pielęgnacji. Przedstawiamy charakterystyczne objawy atopowego zapalenia skóry.
Atopowe zapalenie skóry
Choroby skórne są szczególnie uciążliwe, ponieważ wpływają na nasz wygląd i tym samym postrzeganie siebie. Wszelkie niekorzystne zmiany, powstające na skórze odbijają się nie tylko na naszym zdrowiu fizycznym ale również psychicznym. Atopowe zapalenie skóry jest schorzeniem przewlekłym, które także może doprowadzić do pojawienia się kompleksów i spadku samooceny. Dotyka ono nie tylko dzieci ale również osoby dorosłe. Czasami, chorzy zmagają się z jego objawami przez całe życie.
Charakterystyczne objawy atopowego zapalenia skóry
Objawy atopowego zapalenia skóry dotyczą naszego ciała i jej bariery ochronnej, jaką tworzy skóra. Jej stan zapalny, występujący podczas choroby objawia się takimi oznakami jak rumień, łuszczenie się skóry czy sączące się rany. Choroba powoduje uczucie uporczywego świądu. Szczególnie małe dzieci cierpiące na atopowe zapalenie skóry, często się drapią, wynikiem czego są trudno gojące się rany. Zaczerwienienie może dotyczyć tylko niektórych, podrażnionych miejsc lub całego ciała. Atopowa skóra może się łuszczyć, najczęściej u dzieci, na twarzy lub kończynach. U osób dorosłych będą to zgięcia łokci, kolan, powiek, okolice szyi i nadgarstków. Atopicy mają suchą skórę, co ma związek z jej niewłaściwym nawodnieniem i ochroną. Uszkodzony płaszcz lipidowy jest idealnym miejscem dla rozwoju bakterii, które powodują nieprzyjemne objawy skórne. Podrażnienia mogą być bardzo bolesne. Mogą mieć postać bąbli. W niektórych okresach oznaki choroby bywają nasilone. Wszelkie czynniki takie jak woda, wiatr, pot czy tkaniny ubrań mają wpływ na stan skóry.
Leczenie objawów atopowego zapalenia skóry
Leczenie atopowego zapalenia skóry jest trudne. Wymaga dużo czasu i cierpliwości. Podrażniona skóra potrzebuje odpowiedniej dawki nawilżenia, co zapewnią specjalistyczne kosmetyki. Natłuszczą i odżywią ciało, ułatwiając jego szybsze gojenie i regenerację. Przy bardzo uciążliwych objawach można zastosować leki sterydowe. Taką terapię zleca lekarz dermatolog. Jej stosowanie musi odbywać się pod stałą kontrolą lekarską i zaleceniami, ponieważ tego typu środki mogą wywołać skutki uboczne.
Wszystkie, charakterystyczne objawy atopowego zapalenia skóry możemy złagodzić i zniwelować dzięki właściwej pielęgnacji i leczeniu. Alergia skórna bywa uciążliwa, ale najważniejsza jest ochrona skóry i dbanie o jej zdrowie każdego dnia.