Ulubiona książka, kubek gorącej herbaty i ciepły kocyk. Właściwie wszystko, co potrzebne do czytania znajduje się w pobliżu, a jednak z czasem może się pojawić pewien problem. Litery stają się niewyraźne, a tekst trzeba odsuwać od siebie, by móc coś odczytać. Po 40. roku życia niewyraźne widzenie, zwłaszcza z bliska, jest dość powszechnym zjawiskiem, którego nie sposób uniknąć. Na szczęście odpowiednio dobrane progresy, czyli okulary progresywne szybko niwelują kłopot.
Rozpoznaj problem wcześniej, czyli czym jest prezbiopia
Prezbiopia znana także pod nazwą starczowzroczność pojawia się najwcześniej po 35. roku życia. Na skutek zmniejszenia elastyczności, soczewka nie rozpoznaje wyraźnie przedmiotów położonych blisko, przez co osoby starsze mają wrażenie rozmycia obserwowanych obiektów: liter czy cyfr. Zjawisko jest całkowicie naturalne i nieuniknione. Nie warto lekceważyć pierwszych objawów i niezwłocznie po ich pojawieniu się, udać do okulisty lub optyka. Specjalistyczne badania pozwolą wykazać etap dysfunkcji oraz specyficzne potrzeby danego pacjenta. Optyk przeprowadza pomiar ostrości wzroku, wartości korekcyjnej oczu oraz innych wymaganych parametrów. Prawidłowo postawiona diagnoza oraz wyniki badań umożliwiają dobór odpowiednich okularów do czytania.
Czym są okulary progresywne?
Kiedy poszukujesz idealnych okularów do czytania, dobrym rozwiązaniem są okulary z soczewkami jednoogniskowymi. Zapewniają widoczność przedmiotów z bliska położonych do 40 centymetrów. Oznacza to, że obserwacja obiektów dalszych wymaga zdjęcia okularów i patrzenia ponad nimi lub włożenia kolejnej pary. Kiedy problem dotyczy tylko nieostrego widzenia z bliska, to ten rodzaj okularów wydaje się opcją korzystną.
Z kolei okulary progresywne oferują zdecydowanie większy zakres możliwości. Zastępują aż trzy pary przeciętnych okularów, łącząc w sobie wszystkie ich funkcje. Górna część szkieł progresywnych pozwala widzieć wyraźnie przedmioty z daleka, dolna obiekty położne bliżej. Natomiast środkowy obszar pozwala na ostre widzenie rzeczy znajdujących się w połowie drogi. Ile kosztują szkła progresywne? Ceny zaczynają się już od kilkuset złotych i zależą od wielu czynników m.in. materiału czy oprawek. Warto jednak pamiętać, że stosunkowo wysoka cena obejmuje w rzeczywistości koszt aż trzech par innych okularów, co w rezultacie jest bardzo atrakcyjną ofertą.
Tekst sponsorowany