objawy starczowzroczności
Brands&People z Unsplash

Odczuwasz większe zmęczenie oczu? Patrzenie z bliska zaczyna sprawiać Ci trudność? Sprawdź, czy przypadkiem nie jesteś prezbiopem.

Czym jest prezbiopia (inaczej zwana starczowzrocznością)?

Z wiekiem w organizmie zachodzi wiele zmian. Między innymi swoją elastyczność traci siatkówka znajdująca się w oku. Odpowiednie i wyraźne widzenie w dużej mierze zależy od niej, ponieważ reguluje ona ostrość widzianego obrazu. Jeśli siatkówka nie jest wystarczająco elastyczna, nie jest również w stanie maksymalnie zwiększyć mocy skupiającej, która jest niezbędna do patrzenia z bliskiej odległości. W efekcie obraz znajdujący się blisko oczu jest rozmazany i niewyraźny.

Czy starczowzroczność może dotyczyć Ciebie?

Prezbiopia uwidacznia się najczęściej po 40 roku życia. Problemy z pogarszającym się wzrokiem spotykają wszystkich ludzi, jest jako nieodłączny element starzenia się. Na szczęście wadę tę można łatwo skorygować poprzez odpowiednio dobrane okulary progresywne.

Jakie są objawy prezbiopii?

W pierwszej kolejności można zaobserwować odczuwanie znacznie zwiększonego zmęczenia podczas długiego patrzenia z bliska. W trakcie czytania, pracy na komputerze, szycia lub patrzenia na telefon może również pojawiać się ból oczu, lub głowy.

Kolejnym etapem, jest odsuwanie czytanego tekstu na większą odległość. Możesz zauważyć np. podczas czytania książki, że tekst trzymany blisko jest nie do końca wyraźny i jakby zamazany. Z kolei odsuwając go nieco dalej, jest doskonale widoczny. Może się pojawić wrażenie, że posiadasz zbyt krótkie ręce. Innymi słowy, musisz odsunąć obiekt (książka, telefon, menu w restauracji) dalej niż zasięg własnych rąk, żeby widzieć dobrze i wyraźnie. Im bliżej oczu znajduje się przedmiot, tym ostrość widzenia maleje. To najbardziej zauważalny objaw. Znacznie przeszkadza w wykonywaniu codziennych czynności. Przybliżony tekst staje się w pewnym momencie tak rozmazany, że nie można w żaden sposób go odczytać.

Utrudnieniem podczas czytania staje się również słabe oświetlenie. Komfort zapewnia jedynie używanie mocniejszego światła niż dotychczas. Standardowe światło wydaje się nie być wystarczające.

Jest skuteczne rozwiązanie

Na szczęście nowoczesne rozwiązania pomagają w przywróceniu komfortu, poprzez dobrze skonstruowane okulary. Szkła progresywne doskonale się do tego nadają. Nie tylko przywracają wyraźnie widzenie z bliskiej odległości. Łączą w sobie również korygowanie ostrości widzenia dali, dzięki czemu można nosić jedne okulary zamiast dwóch. Należą do nich wyjątkowe soczewki fotochromowe Essilor Transitions XTRActive, w których atrakcyjna cena jest połączona z wysoką jakością.

Tekst sponsorowany