wybór najlepszych soczewek okularowych
Felipe Ferreira z Pexels

Prezbiopia to uciążliwe schorzenie, które obecnie dokucza mężczyznom i kobietom w coraz młodszym wieku. Powszechnie już po 40 roku życia pojawiają się u nich problemy ze wzrokiem, które znacząco wpływają na zmniejszenie komfortu codziennego funkcjonowania. W zasadzie jedynym sposobem, aby poradzić sobie z tą przypadłością, jest jej skorygowanie za pomocą odpowiednio dobranych soczewek okularowych. Jak jednak wybrać idealne szkła spośród wielu wariantów dostępnych na rynku?

Okulary przeznaczone dla osób ze starczowzrocznością dzieli się zasadniczo na trzy rodzaje: okulary jednoogniskowe do bliży, okulary dwuogniskowe oraz okulary progresywne. Zanim zdecydujemy, który wariant będzie dla nas najwygodniejszy, warto poznać wady i zalety każdego rozwiązania.

Okulary do bliży – niewysoka cena, ale i niski komfort

Chyba największą i jedyną zarazem zaletą jednoogniskowych szkieł do bliży jest ich cena, która jest najniższa spośród wszystkich prezentowanych opcji. Poza tym noszenie okularów z tego typu soczewkami niesie ze sobą wiele niewygód. Szkła te korygują wyłącznie widzenie obiektów w niedużej odległości od oczu, zatem obraz przy spoglądaniu na przedmioty pośrednie lub mocno oddalone będzie rozmyty i zamglony. Z tego powodu użytkownicy tego rodzaju okularów muszą wiele razy w ciągu dnia zakładać i zdejmować okulary, co mocno przeszkadza im zarówno podczas pracy, jak i wypoczynku.

Soczewki dwuogniskowe – więcej możliwości, ale nadal brak pełnego spektrum widzenia

W przeciwieństwie do okularów do bliży, soczewki dwuogniskowe korygują widzenie nie tylko przedmiotów bliskich, ale również tych mocno oddalonych. Niestety, wiele do życzenia pozostawia komfort widzenia obiektów pośrednich, które nadal są wyraźnie zamglone. Z tego powodu również szkła dwuogniskowe wymagają w ciągu dnia częstego ściągania. Co więcej, umiejscowiony w dolnej części soczewek segment do bliży stanowi spore utrudnienie przy wchodzeniu po schodach. W efekcie pokonywanie schodów w takich okularach może nawet zakończyć się upadkiem. Kolejną istotną wadę tego typu szkieł jest wyraźnie widoczna oddzielona sekcja do bliży, co mocno podkreśla wiek osoby noszącej okulary.

Szkła progresywne – najlepszy wybór dla każdego prezbiopa

W odróżnieniu od pozostałych omówionych rodzajów soczewki typu progresywnego dają pełne spektrum widzenia – od bliży, poprzez obiekty pośrednie, aż po te oddalone. Płynne przejścia między poszczególnymi strefami sprawiają, że użytkownik szybko przyzwyczaja się do tej formy okularów. Dodatkowo jedne okulary mogą być wykorzystywane do wszystkich aktywności, począwszy od czytania, poprzez pracę na komputerze, aż po podziwianie krajobrazów.

Więcej informacji znajdziesz na stronie www.czasnawzrok.pl

Tekst sponsorowany